°C

Štvrtok, 21. január 2021. Meniny má Vincent, zajtra Zora.

PRÁVE TERAZ Zatkli niekoľko osôb podozrivých v kauze zostrelenia ukrajinského lietadla

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Profimedia
14.01.2020 10:05

TEHERÁN - Iránske orgány zatkli niekoľko ľudí podozrivých v prípade zostrelenia ukrajinského lietadla z minulej stredy. Podľa iránskej agentúry ILNA to v utorok oznámil hovorca iránskeho najvyššieho súdu Gholámhosejn Esmáílí. Podrobnosti o zadržaných neuviedol, dodala agentúra Reuters.


Esmáílí pripomenul, že vyšetrovanie je "stále v počiatočnej fáze". Agentúra AFP v utorok citovala iránskeho prezidenta Hasana Rúháního, ktorý opäť vyhlásil, že "každý, kto je zodpovedný za neúmyselné zostrelenie ukrajinského lietadla, musí byť potrestaný". Rúhání vo svojom televíznom príhovore dodal, že "pre národ je pri tomto incidente veľmi dôležité, aby ktokoľvek a na akejkoľvek úrovni, kto je vinný alebo bol nedbanlivý, čelil spravodlivosti".


Zverejnili zoznam všetkých obetí zostreleného lietadla: Mrazivé osudy, v plameňoch zomrelo aj 21 detí


"Každý, koho treba potrestať, musí byť potrestaný," zdôraznil iránsky prezident. Informoval, že iránske úrady vytvoria v justičnom systéme krajiny osobitnú štruktúru na vyšetrenie príčin a okolností tragického incidentu s ukrajinským lietadlom. Ubezpečil tiež, že "výsledky vyšetrovania budú zverejnené".

Neodpustiteľná chyba

Zostrelenie lietadla, na ktorého palube bolo 176 ľudí, označil Rúhání za "neodpustiteľnú chybu" a vyjadril názor, že by sa za ňu nemal zodpovedať iba ten, kto "stlačil tlačidlo" a vypálil raketu. Veliteľ vzdušných síl revolučných gárd brigádny generál Amír Alí Hádžízáde minulú sobotu uviedol, že ukrajinské lietadlo "bolo identifikované ako riadená strela".

Hasan Rúhání
Zdroj: SITA/Charly Triballeau/Pool Photo via AP

"Operátor mal len desať sekúnd na rozhodnutie," vysvetlil veliteľ. Navyše, o tom, či objekt zostreliť alebo nie, sa musel operátor rozhodnúť sám, pretože mal v tej chvíli prerušené s okolitým svetom rádiové spojenie, priblížil generál. V stredu 8. januára Boeing 737 prevádzkovaný ukrajinskými aerolíniami UIA havaroval krátko po vzlietnutí z teheránskeho Medzinárodného letiska imáma Chomejního.


Galéria

Ilustračné foto Hasan Rúhání

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články