Ozbrojenci v Somálsku zaútočili na prezidentský palác: Z miesta počuť streľbu a výbuchy | Topky.sk

°C

Pondelok, 20. január 2020. Meniny má Dalibor, Sebastián, zajtra Vincent.

Ozbrojenci v Somálsku zaútočili na prezidentský palác: Z miesta počuť streľbu a výbuchy

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: SITA/AP Photo/Farah Abdi Warsameh
10.12.2019 22:10

MOGADIŠO - Boje vypukli v utorok neďaleko hotela SYL v centre somálskeho hlavného mesta Mogadišo. S odvolaním sa na miestnych predstaviteľov o tom informovala agentúra AFP.


"Je tam prudká prestrelka a výbuchy granátov," povedal pre AFP predstaviteľ bezpečnostnej služby. "Nemôžem to potvrdiť, ale zdá sa, že hotel sa stal terčom teroristického útoku," dodal. Somálski policajti ešte skôr informovali o piatich ozbrojencoch, ktorí zaútočili na bezpečnostné zložky rozmiestnené v blízkosti areálu prezidentského paláca.

Bezpečnostné zložky útok odrazili a zneškodnili najmenej troch ozbrojencov. Zvyšní dvaja sa pokúsili dostať do neďalekého hotela. Boje na mieste pokračujú. K zodpovednosti za útok sa bezprostredne neprihlásila žiadna skupina. V krajine však útoky často podniká islamistická skupina aš-Šabáb.

Aš-Šabáb, ktorý chce v Somálsku založiť Daeš, pravidelne podniká útoky na vládne budovy, hotely a reštaurácie. Skupinu sa v roku 2011 podarilo z veľkej časti z Mogadiša vytlačiť a odvtedy prišla o viacero svojich bášt. Jej príslušníci však stále ovládajú rozsiahle vidiecke oblasti a naďalej vedú partizánsku vojnu proti somálskym bezpečnostným silám.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články