°C

Pondelok, 23. november 2020. Meniny má Klement, zajtra Emília.

Koná sa zjazd nemeckej SPD: Strana sa venovala otázkam sociálnej politiky a volila vedenie

Norbert Walter Borjans a Saskia Eskenová
Norbert Walter Borjans a Saskia Eskenová
Zdroj: SITA/AP Photo/Jens Meyer
07.12.2019 21:10

BERLÍN - Sociálnodemokratická strana Nemecka (SPD) volila v sobotu nových členov do svojho vedenia a venovala sa otázkam z oblasti sociálnej politiky. Informovala o tom agentúra DPA.


Trojdňový zjazd SPD sa začal v piatok, keď členská základňa potvrdila vo funkcii nových spolupredsedov strany. Stali sa nimi exminister financií Severného Porýnia-Vestfálska Norbert Walter Borjans a poslankyňa Spolkového snemu Saskia Eskenová. Obaja patria k ľavicovo orientovanému krídlu strany a dlhodobo kritizujú účasť SPD v súčasnej spolkovej koaličnej vláde s konzervatívnym blokom CDU/CSU. Účastníci zjazdu však v piatok výraznou väčšinou hlasov odmietli návrh na okamžitý odchod SPD z vládnej koalície.

Delegáti sa v sobotu na zjazde sústredili na otázky z oblasti sociálnej politiky vrátane systému sociálneho zabezpečenia a reformám v oblasti sociálnej starostlivosti a dôchodkov. Takisto volili členov vedenia strany. Medzi úspešne zvolenými kandidátmi sú aj minister zahraničných vecí Heiko Maas a ministerka životného prostredia Svenja Schulzeová. Strana SPD by podľa výsledkov prieskumov verejnej mienky zverejnených v sobotu získala vo voľbách 11 percent hlasov. Zaradila by sa tým na štvrté miesto za koalíciu CDU/CSU (28 percent), Zelených (22 percent) a krajne pravicovú Alternatívu pre Nemecko (AfD), ktorá by získala 14 percent.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články