Podnikateľ žiada milosť za informácie: Zatkli ho v prípade vraždy maltskej novinárky | Topky.sk

°C

Utorok, 21. január 2020. Meniny má Vincent, zajtra Zora.

Podnikateľ žiada milosť za informácie: Zatkli ho v prípade vraždy maltskej novinárky

Maltský podnikateľ Yorgen Fenech prevádzaný políciou pri prehľadávaní jeho jachty.
Maltský podnikateľ Yorgen Fenech prevádzaný políciou pri prehľadávaní jeho jachty.
Zdroj: SITA/ AP Photo/stringer
23.11.2019 18:45

VALLETTA - Významný podnikateľ Yorgen Fenech, ktorého zadržali v súvislosti s vyšetrovaním vraždy maltskej investigatívnej novinárky Daphne Caruanovej-Galiziovej, požiadal o milosť výmenou za poskytnutie informácií o prípade. S odvolaním sa na zdroje z prostredia polície o tom v sobotu informovala agentúra Reuters.


Fenecha zatkli v stredu ráno tesne po 5.30 h na jeho jachte po tom, ako opustila prístav Portomaso ležiaci severne od maltskej metropoly Valletta. Namierené mal zrejme do Talianska, čo však nebola jeho cieľová destinácia, uviedol denník Times of Malta. K zadržaniu Yorgena Fenecha prišlo deň po tom, ako maltský premiér Joseph Muscat oznámil, že bude zvažovať milosť pre Melvina Theuma, ktorý údajne pral špinavé peniaze a je podozrivý z toho, že bol spojkou medzi objednávateľmi a vykonávateľmi vraždy novinárky.

V sobotu v súvislosti s vraždou novinárky polícia vypočula maltského ministra hospodárstva Christiana Cardonu. Ministerstvo neskôr zverejnilo vyhlásenie, podľa ktorého "Chrisa Cordonu požiadali, aby vysvetlil niektoré podrobnosti, vrátane špekulácií", ktoré sa v súvislosti s jeho osobou v minulosti šírili. O čo konkrétne išlo, ministerstvo neuviedlo.

O život prišla novinárka pred dvoma rokmi 

Podnikateľ Fenech je riaditeľom konzorcia, ktoré v roku 2013 vyhralo tender maltskej vlády na výstavbu plynovej elektrárne. Je aj majiteľom spoločnosti 17 Black, ktorá údajne vyplácala tajné finančné odmeny maltskému ministrovi cestovného ruchu Konradovi Mizzimu a šéfovi Muscatovej kancelárie Keithovi Schembrimu.

Caruanová-Galiziová, ktorá písala protikorupčný blog a viedla vyšetrovanie škandálu Panama Papers na Malte, prišla o život v októbri 2017 pri výbuchu bomby nastraženej v jej automobile.
Jej vražda šokovala Európu a vyvolala otázky o fungovaní právneho poriadku v tejto stredomorskej ostrovnej krajine. Trojicu mužov podozrivých z priamej účasti na vražde zatkli o mesiac po vražde.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články