FOTO V Istanbule našli telo Brita, ktorý školil sýrskych záchranárov z Bielych prílb | Topky.sk

°C

Pondelok, 16. december 2019. Meniny má Albína, zajtra Kornélia.

FOTO V Istanbule našli telo Brita, ktorý školil sýrskych záchranárov z Bielych prílb

Jamesa Le Mesuriera našli v Istanbule mŕtveho
Jamesa Le Mesuriera našli v Istanbule mŕtveho
Zdroj: SITA/AP
11.11.2019 15:30

ISTANBUL - V Istanbule sa našlo mŕtve telo britského občana Jamesa Le Mesuriera, ktorý založil neziskovú organizáciu Mayday Rescue podieľajúcu sa na financovaní, zásobovaní a školení dobrovoľníckych organizácií v oblastiach vojenských konfliktov, a to vrátane sýrskych Bielych prílb. S odvolaním sa na britské diplomatické zdroje o tom v pondelok informovala agentúra Reuters.


Le Mesurierovo telo sa našlo neďaleko jeho domu v Istanbule. Okolnosti a príčiny smrti nie sú jasné, dodal Reuters. Úrad, v ktorom Le Mesurier - bývalý príslušník britskej armády - pracoval, sa k záležitosti odmietol bližšie vyjadriť.

FOTO V Istanbule našli
Zdroj: SITA/AP Photo/Emrah Gurel)

Turecké médiá informovali, že telo s fraktúrami na nohách a hlave sa našlo pri Britovom byte v pondelok skoro ráno. Biele prilby, ktoré sú oficiálne známe ako Sýrska civilná obrana, sú dobrovoľnou pátracou a záchrannou skupinou s cieľom pátrať po zranených a mŕtvych po bombových útokoch sýrskych vládnych síl v opozíciou kontrolovaných častiach Sýrie.

FOTO V Istanbule našli
Zdroj: SITA/AP Photo/Emrah Gurel)

Le Mesurier v roku 2015 v interview pre televíziu al-Džazíra povedal, že s výcvikom a podporou sýrskych Bielych prílb začal v roku 2013, pričom výcvik zabezpečovali aj tureckí dobrovoľní záchranári zasahujúci pri zemetraseniach. Spočiatku mal sýrsky tím asi 20 členov.

FOTO V Istanbule našli
Zdroj: SITA/AP

Reuters dodal, že počet príslušníkov Bielych prílb i oblastí, v ktorých v Sýrii pôsobili, sa rýchlo rozšíril. Sýrskym dobrovoľníkom sa pripisujú zásluhy za záchranu desiatok tisíc životov počas konfliktu v Sýrii. Dokumentárny film o Bielych prilbách získal v roku 2017 prestížnu cenu americkej filmovej akadémie - Oscar.

Biele prilby sa však stali aj terčom sýrskych provládnych a proruských ozbrojených skupín, ktoré dobrovoľných záchranárov podozrievali a obviňovali z podpory teroristov v Sýrii a z inscenovania záberov údajných zverstiev páchaných jednotkami vlády prezidenta Bašára Asada. Tieto obvinenia Biele prilby vždy dôrazne odmietali.


Galéria

Jamesa Le Mesuriera našli

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články