°C

Sobota, 19. september 2020. Meniny má Konštantín, zajtra Ľuboslav, Ľuboslava.

Rusko na pôde OSN označilo sýrske Biele prilby za hrozbu: Dostalo vlnu kritiky

Biele prilby
Biele prilby
Zdroj: SITA/Syrian Civil Defense White Helmets via AP
12.10.2018 10:20

NEW YORK - Rusku sa vo štvrtok na pôde OSN dostalo kritiky za to, že označilo sýrsku dobrovoľnícku záchranársku organizáciu Biele prilby za "hrozbu" a požadovalo jej stiahnutie z tejto vojnou sužovanej krajiny.


"Prítomnosť Bielych prílb je zdrojom hrozby. Vyzývame západné krajiny, aby túto organizáciu stiahli zo Sýrie. Teroristi by mali byť odstránení. Mať ich v civilizovanej spoločnosti nie je dobrý nápad," uviedol nemenovaný ruský predstaviteľ na schôdzi Bezpečnostnej rady OSN, ktorú iniciovala Moskva.

Činiteľ zvlášť zdôraznil prítomnosť Bielych prílb v provincii Idlib, poslednej veľkej bašte sýrskych povstalcov. Podľa viacerých diplomatických zdrojov USA, Británia a Francúzsko reagovali na tieto vyhlásenia s hnevom a prekvapením.

Spojené štáty odsúdili "škandalózne a nepravdivé obvinenia zo strany Ruska. Biele prilby sú humanitárnou organizáciou. Rusko pokračuje v šírení lživých informácií," tvrdia diplomatické zdroje, ktoré citovala spravodajská stanica France 24.

Biele prilby
Zdroj: SITA/Syrian Civil Defense White Helmets via AP

Británia vyzvala Rusov, aby "prestali mrhať časom Bezpečnostnej rady", zatiaľ čo Francúzsko uviedlo, že je "nepríjemne prekvapené a ohromené" a dodalo, že inkriminovaná skupina "zachránila stovky ľudí".

Biele prilby
Zdroj: SITA/Syrian Civil Defense White Helmets via AP

Biele prilby, oficiálne Sýrska civilná obrana (SCD), vznikli v roku 2013 a podieľajú sa na záchranných operáciách v povstaleckých zónach a pomáhajú ľuďom zraneným pri útokoch. Rusko však nepovažuje členov tejto skupiny za záchranárov a viac ráz ich v minulosti obvinilo zo spojitosti s teroristami.

Sily lojálne sýrskemu prezidentovi Bašárovi Asadovi vybojovali späť značné časti Sýrie od opozičných povstalcov a džihádistov po tom, ako Rusko v septembri 2015 intervenovalo na strane Damasku.


Galéria

Biele prilby Biele prilby Biele prilby Ilustračné foto

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články