Sobota, 17. apríl 2021. Meniny má Rudolf, zajtra Valér.

Smutná správa pre hudobný svet: V Antverpách zomrel dirigent a hudobný skladateľ Ján Valach

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Getty Images
22.11.2019 15:55

ANTVERPY - V stredu 20. novembra zomrel vo veku 94 rokov v Antverpách v Belgicku významný slovenský dirigent, organista, hudobný skladateľ a propagátor slovenskej hudby v zahraničí Ján Valach. Ako informuje na svojej stránke Hudobné centrum, rozlúčka s umelcom sa uskutoční v Antverpách 14. decembra 2019.


Ján Valach sa narodil v Hnúšti 22. septembra 1925. Študoval na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského a súčasne na Štátnom konzervatóriu v Bratislave pod vedením Eugena Suchoňa či Jána Cikkera. S Belgickom, osobitne s flámskymi Antverpami, kde žil a pôsobil, sa spája veľká časť jeho životnej a profesionálnej dráhy.

Najvýznamnejším Valachovým počinom bolo podľa Hudobného centra iniciovanie uvedenia, naštudovanie a dirigovanie Suchoňovej opery Krútňava v Kráľovskej flámskej opere v Antverpách v apríli 1968. „Krútňava zostala v programovej skladbe Kráľovskej opery až do roku 1976. Bolo to vôbec prvé naštudovanie opery v zahraničí, ktoré sa stretlo s obrovským úspechom, ako to dosvedčujú dobové recenzie. Inscenácia mala na tú dobu neuveriteľných 18 repríz. Ján Valach sa zaslúžil o uvedenie ďalších troch slovenských opier v Belgicku,“ napísalo Hudobné centrum.

V roku 2015 Valachovi pri príležitosti jeho 90. narodenín vtedajší prezident Andrej Kiska udelil Medailu prezidenta SR za jeho celoživotné dielo a mimoriadne zásluhy pri prezentácii slovenskej kultúry a šírení dobrého mena Slovenska v zahraničí.


Nástroje k článku


ZDROJ: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články