°C

Nedeľa, 23. február 2020. Meniny má Roman, Romana, zajtra Matej.

Rozuzlenie kauzy BIS, súd zbavil obžaloby Nečasovú a lobistu Rittiga

Ivo Rittig
Ivo Rittig
Zdroj: Profimedia
11.11.2019 14:05

PRAHA - Mestský súd v Prahe zbavil v pondelok obžaloby niekdajšiu šéfku kabinetu českého premiéra Janu Nečasovú (Nagyovú), lobistu Iva Rittiga a jeho právnika Davida Michala v kauze údajného vyzradenia utajovanej správy Bezpečnostnej informačnej služby (BIS). Informoval o tom spravodajský portál Novinky.cz.


Podľa predsedníčky senátu Moniky Křikavovej skutky, z ktorých ich obžaloba vinila, nie sú trestným činom. Štátny zástupca (prokurátor) žiadal pre Nečasovú trojročný trest väzenia, pre oboch mužov podmienečné a peňažné tresty.

Obžaloba tvrdí, Rittig sa v roku 2012 dozvedel od vtedajšej šéfky premiérovho kabinetu Nečasovej o utajovanom dokumente zaslanom premiérovi Petrovi Nečasovi. Správa BIS sa údajne týkala práve Rittiga a preto za Nečasovou poslal právnika Michala.

Premiérova partnerka podľa obžaloby Michalovi obsah dokumentu prezradila a Rittig tak mohol následne podniknúť kroky na zakrytie svojho vplyvu na štátne orgány. Trojica svoju vinu odmieta. Súd uznal obžalovaných za vinných v januári 2017, odvolací senát však prípad následne vrátil k ďalšiemu prerokovaniu.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články