Americký vyslanec reaguje na rozhodnutie EÚ, označil ho za historickú chybu | Topky.sk

°C

Streda, 20. november 2019. Meniny má Félix, zajtra Elvíra.

Americký vyslanec reaguje na rozhodnutie EÚ, označil ho za historickú chybu

Matthew Palmer
Matthew Palmer
Zdroj: SITA/AP Photo/Darko Vojinovic
04.11.2019 16:30

BELEHRAD - Rozhodnutie Európskej únie (EÚ) nezačať prístupové rokovania s Albánskom a Severným Macedónskom sú "historickou chybou", ktorá vysiela zlý odkaz do regiónu. V pondelok to povedal americký vyslanec pre západný Balkán Matthew Palmer.


Podľa jeho slov spravia Spojené štáty všetko pre to, aby EÚ toto rozhodnutie zmenila. "Amerika chce, aby mal západný Balkán európsku perspektívu," uviedol Palmer po rokovaniach so srbským prezidentom Aleksandarom Vučičom v Belehrade.

Spojené štáty v posledných týždňoch zintenzívnili snahy o obnovenie viaznucich rokovaní o normalizácii vzťahov medzi Srbskom a Kosovom. Vučič v pondelok povedal, že rokovania by mohli pokračovať za dva až tri mesiace.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron odmieta vpustiť do 28-členného bloku ďalšie štáty, kým sa nezreformujú procesy rozširovania únie. Holandsko sa navyše postavilo proti albánskej kandidatúre. Rozhodnutie EÚ predstavuje tvrdú ranu pre región, kde je perspektíva členstva v únii veľkou motiváciou pre reformy a zmierenie po vojne, ktorá nasledovala po rozpade Juhoslávie.


Nástroje k článku


ZDROJ: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články