Americký denník píše o oligarchoch a miliónových dotáciách z EÚ: Poľnohospodárska mafia na Slovensku | Topky.sk

°C

Štvrtok, 21. november 2019. Meniny má Elvíra, zajtra Cecília.

Americký denník píše o oligarchoch a miliónových dotáciách z EÚ: Poľnohospodárska mafia na Slovensku

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Foto: TASR, roundup.com.au
04.11.2019 21:00

BRUSEL - Vo väčšine krajín strednej a východnej Európy si poľnohospodárske dotácie z EÚ v nepriehľadnom prostredí rozdeľuje hŕstka mocných, ktorí majú styky, napísal v rozsiahlej reportáži americký denník The New York Times (NYT). Podrobne v nej najmä rozoberá, ako systém poľnohospodárskych dotácií podľa neho zneužíva maďarský premiér Viktor Orbán a že najväčším príjemcom poľnohospodárskych dotácií v Českej republike je premiér Andrej Babiš. V Bulharsku a na Slovensku stoja poľnohospodárske dotácie za preberaním pôdy mafiánskym štýlom.


Prestížny zahraničný denník píše o Čaputovej: Naznačuje cestu z populistického bahna

NYT viedol investigatívu v deviatich krajinách po väčšinu tohto roka. Odhalil postupne "zámerne nepriehľadný dotačný systém deformovaný korupciou, ktorý podkopáva environmentálne ciele Európskej únie". Spoločnú poľnohospodársku politiku, ktorá hrala dôležitú úlohu pri formovaní EÚ, teraz podľa amerického denníka zneužívajú tie isté protidemokratické sily, ktoré dvadsaťosmičku ohrozujú zvnútra.

Reportáž NYT dochádza k záveru, že Orbán, "ikona európskej krajnej pravice a kritik Bruselu, berie peniaze od Európskej únie rád". Únijné dotácie podľa amerického denníka používa ako systém patronáže, z ktorého ťažia jeho priatelia a rodina, chráni vďaka nim svoje politické záujmy a pomáhajú mu trestať jeho súpera.

Obrovský protest v Paríži

Spoločnosti Andreja Babiša (Agrofert vlastnil do predminulého februára, následne ho vložil do zverenských fondov) vlani podľa NYT zobrali najmenej 42 miliónov dolárov (cca 37,6 miliónov eur) únijných dotácií. Denník píše, že český premiér čelí dvom auditom kvôli konfliktu záujmov a že česká vláda v posledných rokoch presadila pravidlá, ktoré uľahčujú veľkým spoločnostiam získať viac dotácií.

Bulharská akadémia vied zistila, že 75 percent hlavných únijných poľnohospodárskych dotácií určených Sofii končí v rukách približne 100 subjektov. Záťahy úradov tento rok na jar odkryli korupciu medzi predstaviteľmi vlády a veľkopodnikateľmi v oblasti poľnohospodárstva. Jeden z najväčších producentov múky v krajine bol v súvislosti s dotáciami obvinený z podvodu a čaká ho súd.

Obrovský protest v Paríži

Na Slovensku najvyšší štátny zástupca priznal, že v krajine funguje "poľnohospodárska mafia". Drobní poľnohospodári polícii hlásili, že kvôli pôde, na ktorú možno poberať dotácie, boli vystavení bitiu a vydieraniu. Novinár Ján Kuciak písal, než bol zavraždený, o talianskej mafii, ktorá sa infiltrovala do poľnohospodárstva, z dotácií ťažila a vybudovala si kontakty v politike.

Zo správy z mája 2015, ktorú zadala Európska komisia, vyplýva, že bohatí majitelia pozemkov s politickými kontaktmi disponujú mocou zaberať pôdu. V Bulharsku napríklad presadili veľkí majitelia pôdy zákon, ktorý im umožňuje zaberať menšie hospodárstva.

Lídri Iniciatívy poľnohospodárov František
Zdroj: SITA/Branislav Bibel

Hromadenie tisícov hektárov pôdy vedie k javu, ktorý NYT nazýva moderný feudalizmus. Denník pripomína, že v roku 2015 Orbánova vláda predala stovky tisíc hektárov štátnej pôdy, pričom väčšina z nej skončila v rukách politických spojencov maďarského premiéra. "Je to druh moderného feudalizmu, kde malí poľnohospodári žijú v tieni obrovských, politicky mocných záujmov a Európska únia to pomáha financovať," napísal NYT.


Galéria

Ilustračné foto Obrovský protest v Paríži Obrovský protest v Paríži Lídri Iniciatívy poľnohospodárov František

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/sz ZDROJ: ČTK

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články