Z prijímacích centier pre migrantov si spravili biznis: Verejné prostriedky zneužívali na luxus | Topky.sk

°C

Utorok, 19. november 2019. Meniny má Alžbeta, zajtra Félix.

Z prijímacích centier pre migrantov si spravili biznis: Verejné prostriedky zneužívali na luxus

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: thinkstock.com
23.10.2019 20:30

RÍM - Riaditelia prijímacích centier pre migrantov v strednej a južnej časti Talianska zneužívali pridelené verejné prostriedky na usporadúvanie súkromných večierkov, rekonštrukciu luxusnej vily či nákup drahých áut. Oznámila to v stredu talianska finančná polícia (Guardia di Finanza), z ktorej vyhlásenia citovala agentúra DPA.


Trestné stíhanie bolo podľa polície v tejto súvislosti začaté voči 25 ľuďom, ktorí sú podozriví z podvodu, zneužitia právomocí, korupcie či falošnej fakturácie. Policajti sa pri zásahoch zamerali na tri subjekty, ktoré prevádzkovali záchytné centrá pre migrantov v talianskych provinciách Frosinone, Caserta a Isernia.

Riaditelia týchto centier mali žiadať priveľa finančných prostriedkov od štátu na krytie výdavkov spojených s prevádzkovaním centier. V takomto postupe im mali pomáhať aj verejní činitelia, ktorým dávali úplatky alebo ich príbuzným zaistili pracovné miesta. Verejné financie boli okrem iného zneužité na narodeninový večierok pre 18-ročného syna jedného z riaditeľov týchto centier, modernizáciu luxusnej vily, či kúpu dvoch vozidiel SUV značky BMW.

Zmienené subjekty podľa polície fungovali ako kartel, ktorý nepripúšťal konkurenciu. Polícia informovala, že má dôkaz o tom, že jeden starosta v ich mene priamo či nepriamo vyhrážal osobám, ktoré chceli otvoriť konkurenčnú ubytovňu pre migrantov.

Samotné centrá, ktoré zmienené spoločenstvá prevádzkovali, boli podľa polície spustnuté, špinavé a v ich kuchyniach boli šváby. Polícia pri raziách skonfiškovala aj majetok podozrivých v hodnote približne troch miliónov eur.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články