Prvý hmatateľný výsledok dohody: Sýrske vládne jednotky vstúpili do kurdského Manbídžu | Topky.sk

°C

Streda, 13. november 2019. Meniny má Stanislav, zajtra Irma.

Prvý hmatateľný výsledok dohody: Sýrske vládne jednotky vstúpili do kurdského Manbídžu

Zdroj: SITA/AP Photo/Baderkhan Ahmad
14.10.2019 20:43

BEJRÚT - Sýrske vládne jednotky vstúpili v pondelok večer do strategicky dôležitého severosýrskeho mesta Manbídž, ktorý doteraz ovládali sýrski Kurdi. Informovala o tom sýrska štátna tlačová agentúra SANA.


Ide o jeden z prvých hmatateľných výsledkov dohody so sýrskou vládou, ktorú sa v nedeľu podarilo Kurdom dosiahnuť. Turecké médiá tesne predtým informovali, že k Manbídžu smerujú sýrske opozičné jednotky, ktoré sa spolčili s tureckou armádou a pomáhajú jej útočiť na Kurdov.

V Manbídži je ešte stále aj hlavný stan amerických jednotiek bojujúcich v Sýrii. A napriek tomu, že tie už ohlásili úplný odchod z krajiny, podľa predstaviteľov americkej armády, ktorých cituje agentúra The Associated Press (AP), americkí vojaci ešte v Manbídži stále sú a pripravujú sa na odchod.

Americký prezident Donald Trump oznámil stiahnutie amerických vojsk zo Sýrie minulý pondelok, len deň po svojom telefonáte s tureckým prezidentom Recepom Tayyipom Erdoganom, v ktorom mu turecký líder oznámil, že plánuje zaútočiť na Kurdov na severovýchode Sýrie. Tých Erdoganov režim dlhodobo označuje za teroristov a prenasleduje.

Trump súhlasil s úplným stiahnutím amerických vojsk z kurdských oblastí aj napriek tomu, že práve Kurdi výrazne prispeli k porážke teroristickej siete Islamský štát v Sýrii. Kurdi aj mnohé svetové médiá a politici preto Trumpove rozhodnutie odsúdili a označili za zradu.

Erdogan spustil pozemné aj letecké útoky na Kurdov v stredu, doteraz pri nich prišlo o život už niekoľko stoviek ľudí. Navyše sa naplnili obavy, že pri útokoch sa dostanú na slobodu stovky až tisíce zajatých bojovníkov Islamského štátu, ktorých Kurdi doteraz zadržiavali na územiach, na ktoré Turecko útočí.


Nástroje k článku


ZDROJ: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články