VIDEO Šok pre Orbánovu stranu Fidesz: Starostu Budapešti porazil opozičný kandidát | Topky.sk

°C

Piatok, 24. január 2020. Meniny má Timotej, zajtra Gejza.

VIDEO Šok pre Orbánovu stranu Fidesz: Starostu Budapešti porazil opozičný kandidát

Gergely Karácsony
Gergely Karácsony
Zdroj: SITA/Zoltan Balogh/MTI via AP
14.10.2019 06:45

BUDAPEŠŤ - Doterajší starosta Budapešti István Tarlós podporovaný vládnucou stranou Fidesz v nedeľu neskoro večer telefonicky zablahoželal spoločnému kandidátovi opozičnej ľavice Gergelyovi Karácsonyovi k víťazstvu v komunálnych voľbách.


Podľa údajov Národnej volebnej komisie (NVB) pri spočítaní 63 percent hlasov mal Karácsony náskok piatich percent. Tarlós pre server Azonnali.hu povedal, že nie je sklamaný, ale odmietol hovoriť o príčinách prehry. "Kým nie sú konečné výsledky, nechcem to komentovať," dodal.

Karácsony vyjadril vďaku za doterajšiu činnosť Tarlósa v uplynulých deviatich rokoch. Opozícia bude mať v zastupiteľstve hlavného mesta väčšinu, avšak podľa predbežných výsledkov vo väčšine ďalších maďarských miest a v župných samosprávach vyhral komunálne voľby Fidesz.

Orbán po komunálnych voľbách: Fidesz je aj naďalej najsilnejšou stranou

V nedeľňajších komunálnych voľbách v Maďarsku sa potvrdilo, že vládny Fidesz-KDNP je aj naďalej najsilnejším politickým blokom v Maďarsku. Uviedol to predseda maďarskej vlády Viktor Orbán, ktorého citovala agentúra MTI.

Na podujatí v Budapešti, na ktorom lídri Fideszu-KDNP spolu s doterajším starostom Budapešti Istvánom Tarlósom čakali na výsledky volieb, Orbán podotkol, že predvolebná kampaň bola ťažká. "Išlo o veľký a otvorený politický súboj, ako to má byť v demokratickej krajine postavenej na súťaži medzi politickými stranami," zdôraznil premiér v nedeľu neskoro večer.

V súvislosti s prehrou kandidáta Fideszu-KDNP Tarlósa v súboji o post starostu Budapešti podotkol, že vládny blok nikdy nezabudne, že Tarlós v uplynulých deviatich rokoch ako starosta vyviedol hlavné mesto z krízovej situácie. Kreslo starostu napokon obsadí spoločný kandidát opozičnej ľavice Gergely Karácsony.

Viktor Orbán (v strede)
Zdroj: SITA/Szilard Koszticsak/MTI via AP

Orbán poznamenal, že Fidesz-KDNP má aj naďalej väčšinu v 13 zastupiteľstvách miest so župným právom a že v 19 župných zastupiteľstvách vyhral vládny blok. V kategórii miest s vyše 5000 obyvateľmi bude v 147 mestách primátor vládneho bloku, čo je vyše polovica. MTI pripomína, že v 14 z 23 budapeštianskych mestských častí získali post starostu opoziční kandidáti, avšak v 13 z 23 miest so župným právom zvíťazili kandidáti vládneho bloku.

Účasť voličov bola vyššia než v komunálnych voľbách v roku 2014, kedy prišlo k urnám 44,30 percent Maďarov, avšak rekord vo volebnej účasti nepadol. Nedeľňajších komunálnych volieb sa zúčastnilo vyše 47 percent oprávnených voličov.


Galéria

Gergely Karácsony Viktor Orbán (v strede) Viktor Orbán a István Gergely Karácsony

Nástroje k článkuZDROJ: TASR
VIDEO: TASR - Ladislav Vallach

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články