Desivé odhalenie o útoku policajta v Paríži: V jeho byte našli USB kľúč, kolegom to naháňa strach | Topky.sk

°C

Štvrtok, 14. november 2019. Meniny má Irma, zajtra Leopold.

Desivé odhalenie o útoku policajta v Paríži: V jeho byte našli USB kľúč, kolegom to naháňa strach

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Getty Images
07.10.2019 21:50

PARÍŽ - Vyšetrovatelia útoku na parížskej prefektúre našli v byte páchateľa USB kľúč, na ktorom boli zaznamenané videá s propagandou džihádistickej organizácie Daeš, ale aj s osobné údaje desiatok jeho kolegov. Informoval o tom v pondelok denník Le Parisien.


Páchateľom útoku z minulého štvrtka bol 45-ročný počítačový expert Mickaël Harpon, ktorý - ako sa neskôr ukázalo - bol v kontakte so saláfistami — prívržencami krajne konzervatívneho výkladu islamu. Zatiaľ nie je známe, či si Harpon údaje o zamestnancoch parížskej prefektúry zaobstaral pre vlastnú potrebu, alebo či súviseli s jeho prácou. Podľa denníka vyšetrovatelia chcú v prvom rade zistiť, či mal Harpon v úmysle odovzdať ich niekomu alebo ich využiť na iný účel.

Desivé odhalenie o útoku
Zdroj: SITA/AP Photo/Michel Euler

Mnohí Harponovi kolegovia sa pre Le Parisien vyjadrili, že im situácia súvisiaca s USB kľúčom naháňa strach. "Vedeli sme, že má na prefektúre prístup aj k citlivým údajom, to znamená, že o osobách, s ktorými denne prichádzal do styku mohol vedieť všetko alebo takmer všetko," uviedol Harponov nemenovaný kolega.  

Desivé odhalenie o útoku
Zdroj: SITA/AP/AP Photo/Kamil Zihnioglu

Harpon bol v posledných mesiacoch vo veľmi tesnom kontakte s moslimským kazateľom, ktorého pre jeho saláfistické zameranie monitorovali aj francúzske tajné služby. Zdroje medzi vyšetrovateľmi však uviedli, že nič nesvedčí o tom, že tento kontakt nejako urýchlil, že Harpon prešiel k činu. Pri svojom útoku Harpon na smrť dobodal troch policajtov a administratívnu pracovníčku.


Galéria

Ilustračné foto

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články