°C

Sobota, 23. január 2021. Meniny má Miloš, zajtra Timotej.

Hrozba teroristických útokov vo Francúzsku je stále vysoká, tvrdí minister vnútra

Christophe Castaner (v strede)
Christophe Castaner (v strede)
Zdroj: SITA/AP Photo/Kamil Zihnioglu
07.10.2019 13:25

PARÍŽ - Hrozba teroristických útokov zostáva vo Francúzsku "vysoká" až "veľmi vysoká". Podľa tlačovej agentúry Reuters to v pondelok uviedol francúzsky minister vnútra Christophe Castaner.


Minister to pripomenul po minulotýždňovom štvrtkovom útoku v policajnom ústredí v Paríži, pri ktorom zradikalizovaný počítačový expert z prostredia polície zabil troch svojich kolegov v uniforme a dobodal aj administratívnu pracovníčku.

Štyridsaťpäťročný útočník, identifikovaný ako Mickaël Harpon, bol stúpencom radikálnej interpretácie islamu a bol v kontakte s členmi hnutia saláfistov — prívržencami krajne konzervatívneho výkladu islamu.

Na ústredí polície pracoval od roku 2003. Počas útoku ho zastrelil pohotový policajný praktikant. Castaner v rozhovore pre rozhlasovú stanicu France Inter potvrdil, že sa nechystá podať demisiu a upozornil, že od roku 2003 francúzska polícia zmarila okolo 59 teroristických útokov, z toho tri od začiatku tohto roka.

Minister vnútra už v nedeľu odmietol výzvy opozičných strán na odstúpenie z funkcie, zároveň však priznal, že zodpovedné úrady nevyužili šancu zabrániť štvrtkovému útoku na policajné riaditeľstvo v Paríži.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články