Požadovať svedectvá k Trumpovmu impeachmentu je neprípustné, povedal Pompeo v Kongrese | Topky.sk

°C

Piatok, 6. december 2019. Meniny má Mikuláš, zajtra Ambróz.

Požadovať svedectvá k Trumpovmu impeachmentu je neprípustné, povedal Pompeo v Kongrese

Mike Pompeo
Mike Pompeo
Zdroj: SITA/AP/Mandel Ngan
01.10.2019 22:00

WASHINGTON - Americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo odkázal v utorok dolnej komore Kongresu, že opozičná Demokratická strana sa pokúša "zastrašovať" a "šikanovať" zamestnancov jeho rezortu, a odmietol ako "neprípustnú" požiadavku, aby poskytli výpovede v začatom konaní proti prezidentovi Donaldovi Trumpovi, ktoré môže viesť k podaniu ústavnej žaloby. Informovali o tom tlačové agentúry AP a AFP.


Pompeo v liste výboru Snemovne reprezentantov pre zahraničné veci napísal, že predvolania pre piatich súčasných i bývalých pracovníkov rezortu diplomacie, ktoré vydali okrem tohto výboru aj výbory pre spravodajské služby a kontrolu, môžu byť chápané "len ako pokus zastrašovať, šikanovať a nevhodne zaobchádzať s týmito uznávanými profesionálmi z ministerstva zahraničných vecí". Poukázal pritom na "hlboké procedurálne a právne nedostatky" týchto predvolaní.

Medzi osobami vyzvanými na poskytnutie výpovede v nasledujúcich dvoch týždňoch sú aj bývalá veľvyslankyňa spojených štátov na Ukrajine Marie "Masha" Yovanovitchová a doterajší osobitný predstaviteľ ministerstva pre Ukrajinu Kurt Volker, ktorý uplynulý piatok odstúpil z funkcie. Spomínané výbory s prevahou demokratov vyzvali na poskytnutie dokumentov v danej záležitosti aj samotného Pompea. Predsedovia výborov mu stanovili lehotu do nadchádzajúceho piatka.

Proces smerujúci k tzv. impeachmentu voči Trumpovi sa začal na základe sťažnosti utajeného informátora. Trump údajne vyvíjal nátlak na ukrajinských lídrov, aby "vytiahli špinu" na bývalého amerického viceprezidenta Joea Bidena a jeho syna. Biden je významným politikom opozičnej Demokratickej strany, ktorý chce kandidovať proti Trumpovi v budúcoročných prezidentských voľbác.

 


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články