Trump si nedá pokoj: Uvalil ďalšie sankcie na čínske podniky, ktoré nakupujú ropu z Iránu | Topky.sk

°C

Pondelok, 27. január 2020. Meniny má Bohuš, zajtra Alfonz.

Trump si nedá pokoj: Uvalil ďalšie sankcie na čínske podniky, ktoré nakupujú ropu z Iránu

Americký prezident Donald Trump
Americký prezident Donald Trump
Zdroj: SITA/AP Photo/Evan Vucci
25.09.2019 16:35

NEW YORK - Vláda Spojených štátov oznámila v stredu zavedenie sankcií voči čínskym podnikom, ktoré nakupujú ropu z Iránu, čím zvyšuje svoj nátlak i napriek snahám európskych štátov sprostredkovať rokovania medzi Washingtonom a Teheránom. Informovala o tom tlačová agentúra AFP.


Americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo, ktorý sa v New Yorku zúčastňuje na zasadnutí Valného zhromaždenia OSN, povedal, že ide o odozvu na porušovanie jednostranných opatrení Spojených štátov namierených proti Iránu. "Odkazujeme Číne a všetkým štátom: Vedzte, že budeme postihovať každé porušenie sankcií," vyjadril sa pred členmi nátlakovej skupiny Jednotne proti jadrovému Iránu.

Mike Pompeo
Zdroj: SITA/AP/Carolyn Kaster

Podľa Pompea budú spomínaným sankciám čeliť samotné podniky, ako aj hlavní členovia ich vedení. Minister tiež vyhlásil, že Spojené štáty "zintenzívnia svoje úsilie vzdelávať krajiny a spoločnosti o riziku, ak obchodujú s útvarmi iránskych revolučných gárd, a trestať ich, ak ďalej nebudú dbať na varovania". Francúzsko medzitým vedie snahy usporiadať na pôde OSN na poslednú chvíľu stretnutie amerického prezidenta Donalda Trumpa s iránskym náprotivkom Hasanom Rúháním, pripomenula AFP.


Galéria

Americký prezident Donald Trump Mike Pompeo

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články