Súd v Severnom Írsku rozhodol: Brexit bez dohody neohrozuje mierový proces | Topky.sk

°C

Pondelok, 18. november 2019. Meniny má Eugen, zajtra Alžbeta.

Súd v Severnom Írsku rozhodol: Brexit bez dohody neohrozuje mierový proces

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Getty Images
27.09.2019 15:45

DUBLIN - Odvolací súd v severoírskom Belfaste v piatok zamietol žalobu ľudskoprávneho aktivistu, podľa ktorého by prípadný odchod Británie z EÚ bez dohody ohrozil mierový proces v Severnom Írsku. Informovala o tom agentúra Reuters.


Právnici známeho aktivistu za práva obetí severoírskeho konfliktu Raymonda McCorda, ktorého syn bol zavraždený v roku 1997, a ďalších dvoch žalujúcich argumentovali, že brexit bez dohody by poškodil takzvanú Veľkopiatkovú mierovú dohodu z roku 1998. Odvolací súd ich podanie zamietol. Spomínaná dohoda ukončila 30 rokov trvajúce sektárske násilnosti v Severnom Írsku, ktoré si celkovo vyžiadali približne 3600 životov.

Na základe Veľkopiatkovej dohody sa ozbrojeného boja vzdala Írska republikánska armáda (IRA), polovojenská organizácia, ktorá bojovala proti britskej nadvláde. Malá časť odštiepencov z IRA však dodnes pokračuje v občasných útokoch menšieho rozsahu. V súčasnosti existujú obavy, že by neriadený brexit bez dohody mohol negatívne ovplyvniť relatívny mier v tejto britskej provincii a viesť možno až k obnoveniu násilia. Kritici sa obávajú možného obnovenia aktivity militantných skupín z radov írskych nacionalistov aj probritských unionistov.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články