Utorok, 11. máj 2021. Meniny má Blažena, zajtra Pankrác.

Na Najvyšší súd doručili dovolanie odsúdeného Rybaniča: Ohrozil tajomstvo

Filip Rybanič
Filip Rybanič
Zdroj: TASR/Jakub Kotian
03.10.2019 14:43

BRATISLAVA - Na Najvyšší súd (NS) SR vo štvrtok doručili dovolanie bývalého zamestnanca banky Filipa Rybaniča, ktorého koncom júna Krajský súd (KS) v Bratislave odsúdil na podmienečný trojročný trest s jednoročným odkladom a skúšobnou lehotou. Informovala o tom hovorkyňa NS SR Alexandra Važanová. Následne trojčlenný senát NS SR po naštudovaní spisového materiálu rozhodne o ďalšom postupe vo veci.


Dovolanie podal Rybanič na Okresný súd (OS) Bratislava V koncom leta prostredníctvom obhajcu Mareka Paru. Následne ho OS V zaslal na Krajskú prokuratúru (KP) v Nitre, ktorá dozorovala Rybaničov prípad. Potom bolo súdu doručené vyjadrenie KP v Nitre, ktoré OS Bratislava V zaslal obhajcovi. Po vykázaní doručenia nižší súd trestný spis spolu s dovolaním predložil už na NS SR.

Senát KS koncom júna úplne nepotvrdil rozsudok OS Bratislava V, ktorý Rybaniča v septembri 2018 uznal za vinného zo zločinu ohrozenia obchodného, bankového, poštového, telekomunikačného a daňového tajomstva. OS Bratislava V mu vtedy vymeral trojročný trest s päťročným odkladom a skúšobnou lehotou. Podľa odvolacieho krajského súdu sa Rybanič dopustil protiprávneho správania, spáchal zločin, keď poskytol informácie o stavoch účtov neoprávneným osobám.

KS nariadil vypracovať Rybaničovi aj písomnú analýzu, v čom spočíva bankové tajomstvo. Na rozdiel od pôvodného verdiktu sa však nemusel Rybanič ospravedlniť exministrovi vnútra Robertovi Kaliňákovi (Smer-SD).


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články