°C

Piatok, 10. júl 2020. Meniny má Amália, zajtra Milota.

V Poľsku našli nevybuchnutú leteckú bombu: Zvažujú evakuáciu 42-tisíc ľudí

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: TASR/DPA/Boris Roessler
22.09.2019 06:40

VARŠAVA - Úrady v severozápadnom Poľsku zvažujú evakuáciu 42.000 ľudí žijúcich v blízkosti vodného kanála ústiaceho v prístave Štetín (Szczecin), pretože sa v ňom našla nevybuchnutú leteckú bombu.


Ide o najväčšiu bombu z čias druhej svetovej vojny nájdenú v poľských vodách, poznamenala agentúra AP. Bomba Tall Boy má hmotnosť 5,5 tony a dĺžku šesť metrov. Našla sa vo vodnom kanáli, ktorý tečie cez mesto Šwinoujšcie do Štetína, počas prác na prehĺbení jeho koryta. Bombu našli pod vodou a zakrytú hrubou vrstvou zeminy.

Hovorkyňa regionálnej samosprávy Agnieszka Muchla-Lagoszová uviedla, že odborníci teraz hľadajú spôsoby, ako by bolo bombu možné bezpečne vybrať z kanála. Zvažujú aj možnosť evakuácie všetkých obyvateľov mesta Šwinoujšcie. Palebnú silu bomby pyrotechnici odhadujú na približne 10 kilometrov.

Bomby radu Tall Boy používala britská armáda od júna roku 1944 na likvidáciu obzvlášť pevných štruktúr. Daný región bol v tom čase pod nemeckou kontrolou a bol vystavený intenzívnemu bombardovaniu.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články