°C

Pondelok, 13. júl 2020. Meniny má Margita, zajtra Kamil.

Prvé stretnutie Johnsona s Juckerom: Hlavnou témou rozhovoru bude brexit

Boris Johnson
Boris Johnson
Zdroj: TASR/ AP Photo/Olivier Matthys
16.09.2019 12:50

BRUSEL - Britský premiér Boris Johnson absolvuje v pondelok v Luxemburgu pracovný obed s dosluhujúcim predsedom Európskej komisie (EK) Jeanom-Claudom Junckerom s cieľom zabrániť hroziacemu brexitu bez dohody. Na stretnutí sa zúčastní aj hlavný vyjednávač EÚ pre brexit Michel Barnier, ktorý však varoval, že zatiaľ nie je žiaden dôvod na optimizmus. Informovali o tom tlačové agentúry DPA a AFP.


Rozhovory sa uskutočnia v čase, keď rastie frustrácia predstaviteľov EÚ, podľa ktorých Londýn neprichádza s konkrétnymi návrhmi na riešenie súčasnej situácie okolo blížiaceho sa brexitu. Jeho termín je stanovený na 31. októbra. Pôjde o prvé pracovné stretnutie oboch lídrov od 24. júla, keď sa Boris Johnson stal britským premiérom.  

Johnson pred odchodom do Luxemburgu vyhlásil, že vynakladá všetko úsilie na to, zabezpečil dohodu o riadenom brexite a vyhol sa tak scenáru odchodu Spojeného kráľovstva z EÚ bez dohody. Britský premiér trvá na tom, že Londýn už nebude odďaľovať dátum odchodu Spojeného kráľovstva z EÚ.

Zároveň však odmieta akceptovať podmienky "rozvodovej" dohody s Bruselom, ktorá obsahuje spornú klauzulu o takzvanej írskej poistke. Dohoda o riadenom brexite, ktorú vyrokovala Johnsonova predchodkyňa Theresa Mayová, predvída prechodné obdobie, ktorá má zmierniť šok z odchodu Britov z Únie na oboch stranách Lamanšského prieplavu. V prípade scenára tvrdého brexitu žiadne prechodné obdobie nebude.

Johnson je na pondelkovej schôdzke v Luxemburgu pripravený zdôrazniť, že odmietne akýkoľvek odklad termínu brexitu, ak by mu táto možnosť bola ponúknutá. Uviedla to agentúra DPA s odvolaním sa na nemenovaný zdroj blízky britskej vláde. Juncker pred stretnutím s Johnsonom v rozhovore pre nemeckú rozhlasovú stanicu Deutschlandfunk uviedol, že nie je optimistom vo veci hľadania alternatívy pre mechanizmus írskej poistky. Tá má zabrániť obnoveniu tvrdej hranice medzi oboma časťami írskeho ostrova po brexite.

Eurokomisia je stále prístupná britským návrhom

Európska komisia (EK) bude "24 hodín denne po sedem dní v týždni prístupná" britským návrhom na dosiahnutie kompromisného riešenia dohody o tzv. brexite. Exekutíva EÚ to uviedla v oficiálnom stanovisku v súvislosti s pondelňajším stretnutím britského premiéra Borisa Johnsona s predsedom EK Jeanom-Claudom Junckerom v Luxemburgu.

V správe EK pre médiá sa uvádza, že Johnson a Juncker mali počas pracovného obeda "konštruktívne rokovanie", na ktorom sa zúčastnili aj hlavný vyjednávač EÚ pre brexit Michel Barnier a britský vyjednávač pre brexit David Frost.

"Lídri zhodnotili prebiehajúce rozhovory medzi tímom Spojeného kráľovstva a pracovnou skupinou k článku 50," uvádza sa v dokumente eurokomisie s odkazom na článok 50 Lisabonskej zmluvy, ktorý upravuje podmienky odchodu z Únie.

Juncker v tejto súvislosti pripomenul, že je úlohou Británie navrhnúť právne fungujúce riešenia, ktoré sú zlučiteľné s dohodou o brexite. "Októbrové zasadnutie Európskej rady bude v tomto procese dôležitým medzníkom. Ostaných 27 členských krajín zostáva jednotných," dodal Juncker. Summit EÚ sa uskutoční v dňoch 17. a 18. októbra v Bruseli.

 


Galéria

Boris Johnson Boris Johnson

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články