°C

Sobota, 22. február 2020. Meniny má Etela, zajtra Roman, Romana.

FOTO Severná Kórea otestovala veľký raketomet, dohliadal na to aj Kim Čong-un

Utorkové odpálenie bolo už ôsmym zbrojným testom od konca júla
Utorkové odpálenie bolo už ôsmym zbrojným testom od konca júla
Zdroj: SITA/Korean Central News Agency/Korea News Service via AP
11.09.2019 06:15

PCHJONGJANG - Severná Kórea v utorok otestovala veľký viachlavňový raketomet. Kórejská ústredná tlačová agentúra (KCNA) informovala, že na teste sa osobne zúčastnil severokórejský vodca Kim Čong-un, poprední predstavitelia armády a vládnej Kórejskej strany práce.


Na bližšie neidentifikovanom mieste sledovali dve testovacie paľby. Ako uvádza KCNA, utorkový test splnil svoj účel a umožnil úradom rozhodnúť o "orientácii ďalšej fázy na dokončenie zbrojného systému".

Utorkové odpálenie dvoch striel bolo druhým testom viachlavňového raketometu a už ôsmym zbrojným testom od konca júla. Podľa Zboru náčelníkov štábov juhokórejských ozbrojených síl strely preleteli približne 330 kilometrov ponad celú Severnú Kóreu a smerovali do vôd na jej východnom pobreží.

Kim Čong-un počas testu
Kim Čong-un počas testu
Zdroj: SITA/Korean Central News Agency/Korea News Service via AP

Pri predošlých testoch Kórejská ľudovodemokratická republika (KĽDR) otestovala najmenej tri strely krátkeho doletu a systémy raketového delostrelectva, ktoré by podľa odborníkov mohli rozšíriť schopnosť krajiny zasiahnuť ciele v Južnej Kórei. Pchjongjang tvrdí, že masívne raketomety potrebuje na to, aby sa vedel vysporiadať s hrozbami z vonku.

Utorkový test prišiel niekoľko hodín po tom, čo prvá námestníčka severokórejského ministra zahraničných vecí uviedla, že KĽDR je pripravená tento mesiac opäť rokovať so Spojenými štátmi o svojom jadrovom programe. USA však podľa nej musia prísť k rokovaciemu stolu s návrhmi, ktoré uspokoja Severnú Kóreu, inak sa debata medzi krajinami skončí.

Kim Čong-un počas testu
Zdroj: SITA/Korean Central News Agency/Korea News Service via AP

Podľa niektorých odborníkov sa Severná Kórea snaží zabezpečiť si úľavy predtým, než sa obnoví diplomacia medzi ňou a USA. Tá skolabovala po druhom summite Kima s americkým prezidentom Donaldom Trumpom, ktorý sa uskutočnil vo februári vo Vietname, pre nezhody o sankciách uvalených na KĽDR.


Galéria

Utorkové odpálenie bolo už Kim Čong-un počas testu Kim Čong-un počas testu

Nástroje k článku


ZDROJ: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články