Nedeľa, 13. jún 2021. Meniny má Anton, zajtra Vasil.

FOTO Silný tajfún Faxai zasiahol oblasť Tokia: Takmer pol milióna domácností je bez elektriny

Silný tajfún Faxai zasiahol priamo oblasť Tokia
Silný tajfún Faxai zasiahol priamo oblasť Tokia
Zdroj: SITA/Kyodo News via AP
09.09.2019 06:25

TOKIO - Silný tajfún Faxai sa v pondelok prehnal cez metropolitnú oblasť Tokia, kde zabil jedného človeka a spôsobil desiatky zranení. Narušil tiež dopravu v čase raňajšej špičky a viedol k rozsiahlym výpadkom elektriny. Informovali o tom agentúry AP, Reuters a AFP.


Jeden z najsilnejších tajfúnov, aký zasiahol Tokio za uplynulé roky, prešiel v pondelok nadránom nad pevninu v meste Čiba východne od japonskej metropoly po tom, ako sa prehnal Tokijským zálivom. Sprevádzal ho vietor s nárazmi do 216 kilometrov za hodinu, čo je najvyššia rýchlosť, akú tam kedy zaznamenali, uviedli japonské médiá. Príchod tajfúnu Faxai viedol v oblasti k zrušeniu vyše 130 letov a zastaveniu prevádzky hlavných železničných tratí. Ochromená doprava spôsobila problémy pri raňajšom dochádzaní do práce mnohým obyvateľom širšej oblasti Tokia, v ktorej žije okolo 36 miliónov ľudí. Úrady pritom varovali, že je nebezpečné vychádzať von, a naliehavo upozorňovali na hrozbu záplav.

Silný tajfún Faxai zasiahol
Zdroj: SITA/Kyodo News via AP

Úrady potvrdili úmrtie ženy - päťdesiatničky, ktorú našli ležať na tokijskej ulici a previezli do nemocnice. Zábery z neďalekej bezpečnostnej kamery ukázali, že ju strhol silný vietor a vrazila do budovy, uviedla verejnoprávna televízia NHK. Ďalšiu ženu vo veku nad 20 rokov zachránili v jej dome v meste Ičihara po tom, ako sa na budovu zrútil kovový stĺp. Utrpela vážne zranenia. Agentúra Kjódó s odvolaním sa na miestne úrady informovala, že v prefektúrach Čiba, Kanagawa a Šizuoka evidujú najmenej 30 zranených.

Silný tajfún Faxai zasiahol
Zdroj: SITA/Kyodo News via AP

Podľa hovorcu japonskej vlády sa v regióne ocitlo bez elektriny 910.000 obyvateľov. Hlásené boli aj početné škody, menšie zosuvy pôdy či most strhnutý prívalom vody. Faxai sa pohyboval rýchlo severným smerom a medzičasom už severovýchodne od Tokia znova prešiel nad Tichý oceán.

Silný tajfún Faxai zasiahol
Zdroj: SITA/Kyodo News via AP

Japonsko zasiahne každoročne štyri až päť tajfúnov, len zriedkavo však v oblasti blízko Tokia.
Silný tajfún Krosa priniesol v polovici augusta do západného Japonska silný vietor a prívalové dažde, ktoré si vyžiadali najmenej jeden život. Koncom augusta zanechali silné dažde troch mŕtvych pri rozsiahlych záplavách tiež na západe krajiny.

 


Galéria

Silný tajfún Faxai zasiahol Silný tajfún Faxai zasiahol Silný tajfún Faxai zasiahol Silný tajfún Faxai zasiahol

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články