Pondelok, 10. máj 2021. Meniny má Viktória, zajtra Blažena.

Po silnom tajfúne Faxai je Tokio hore nohami: Bez elektriny takmer 80-tisíc domácností

Silný tajfún Faxai zasiahol priamo oblasť Tokia
Silný tajfún Faxai zasiahol priamo oblasť Tokia
Zdroj: SITA/Kyodo News via AP
16.09.2019 09:55

TOKIO - Takmer 80.000 domácností vo východnom Japonsku je bez dodávok elektrickej energie. Výpadok spôsobil silný tajfún Faxai, ktorý túto oblasť zasiahol pred týždňom, informovala v pondelok agentúra AFP.


Miestne úrady v pondelok oznámili, že ich snahu o obnovenie dodávok brzdí nepretržitý dážď. Úrady vzhľadom na vývoj počasia opäť vydali nariadenie na evakuáciu obyvateľstva z oblastí, kde kvôli očakávaným intenzívnym zrážkam hrozia zosuvy pôdy. Tajfún Faxai sa tokijskou metropolitnou oblasťou prehnal minulý pondelok, pričom narušil dopravu a spôsobil materiálne škody a výpadky elektriny.

V dôsledku tajfúnu pozastavili prevádzku železníc i metra a tokijské letiská tiež zrušili lety. Faxai, ktorý sprevádzal silný vietor a prudký dážď, si podľa doterajších potvrdených informácií vyžiadal aj dve obete na životoch. Najmenej traja ďalší ľudia zomreli na prehriate organizmu v dôsledku horúčav, ktoré v regióne zavládli po prechode tajfúnu.

Úrady očakávajú, že situácia s dodávkami elektriny sa znormalizuje až okolo 27. septembra, pretože problémy sú najmä v ťažšie dostupných horských oblastiach. Časť domácností - asi 16.700 - je aj bez vody, pretože niekoľko čističiek odpadových vôd je bez elektriny. Úrady tam za pomoci armády posielajú cisterny s pitnou vodou.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články