°C

Sobota, 22. február 2020. Meniny má Etela, zajtra Roman, Romana.

Turecko a USA sú na severe Sýrie: Začali so spoločným hliadkovaním

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: SITA/Syrian Civil Defense White Helmets via AP
08.09.2019 14:40

ANKARA - Spojené štáty a Turecko začali v nedeľu so spoločnými vojenskými hliadkami na severovýchode Sýrie, ktorých cieľom je zmiernenie napätia medzi Ankarou a Američanmi podporovanými kurdskými silami. Informovala o tom agentúra AFP.


Šesť tureckých obrnených vozidiel sprevádzaných dvoma vojenskými vrtuľníkmi prekročilo v nedeľu turecko-sýrske hranice a spojili sa s americkými silami dislokovanými na severe Sýrie, čím začali plniť dohodu o vytvorení "bezpečnej zóny" medzi tureckými hranicami a oblasťami ležiacimi východne od rieky Eufrat, ktoré ovládajú kurdské Oddiely ľudovej obrany (YPG). Dohodu uzavreli Spojené štáty a Turecko 7. augusta.

Kurdské jednotky YPG sú spojencom Washingtonu, avšak v Ankara ich pokladá za "teroristickú" odnož v Turecku zakázanej Strany kurdských pracujúcich (PKK). Tú za teroristickú organizáciu považujú aj USA a EÚ.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan nedávno pohrozil, že ak nenastane pokrok v rokovaniach o bezpečnej zóne, turecká armáda proti Kurdom zasiahne. Podľa Erdogana americký prezident Donald Trump prisľúbil, že zóna bude 32 kilometrov široká. Nedávno bolo tiež zriadené spoločné turecko-americké operačné stredisko.

Turecko v roku 2016 podniklo cezhraničnú operáciu v severnej Sýrii s cieľom podporiť skupiny povstalcov bojujúce proti extrémistickej organizácii Daeš. Začiatkom roka 2018 zasahovali turecké ozbrojené sily na severe Sýrie proti YPG.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články