Lesné požiare v Bolívii naberajú na obrátkach: V ohrození sú aj lokality kultúrneho dedičstva | Topky.sk

°C

Piatok, 24. január 2020. Meniny má Timotej, zajtra Gejza.

Lesné požiare v Bolívii naberajú na obrátkach: V ohrození sú aj lokality kultúrneho dedičstva

Požiare v Bolívii sú obrovské
Požiare v Bolívii sú obrovské
Zdroj: twitter.com/MAKARGH
04.09.2019 10:05

LA PAZ - Lesné požiare, ktoré už týždne vyčíňajú v Bolívii, zrejme zničili vzácne skalné maľby a rytiny nachádzajúce sa v okolí mesta Roboré a ohrozujú aj ďalšie pamätihodnosti.


Danilo Drakic, archeológ pracujúci pre vládne úrady vo východobolívijskom meste Santa Cruz, v rozhovore pre rozhlasovú stanicu Panamericana vyslovil obavy, že škody napáchané ohňom a sadzami sú veľké. Mnohé nástenné maľby a rytiny podľa neho pokryli sadze a viaceré kamene vplyvom vysokých teplôt pukli alebo sa až rozpadli.

Požiare v Bolívii sú
Zdroj: twitter.com/MAKARGH

AFP s odvolaním sa na Drakica uviedla, že rozsah škôd bude známy až po inšpekcii tímu odborníkov, ktorých vyšlú na miesto až po úplnom uhasení lesných požiarov. Lokalita Roboré sa nachádza približne 1300 kilometrov východne od hlavného mesta La Paz a v roku 2017 bola bolívijskou vládou vyhlásená za významnú z hľadiska skalného umenia. Vedci svojím bádaním zistili, že skalné kresby a maľby pochádzajú z obdobia okolo roku 1500 pred n.l. 

Podľa bolívijského ministerstva kultúry lesné požiare ohrozujú aj jezuitské misie Chiquitos v provincii Santa Cruz. Uviedla to podľa AFP ministerka kultúry a cestovného ruchu Wilma Alanocová-Mamaniová s tým, že misie, ktoré sú najbližšie k požiarom, zatiaľ ohňom neboli poškodené. Šesť z týchto bývalých jezuitských misií je od roku 1990 zapísaných v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Ide o komplexy budov, ktoré sa vyznačujú jedinečnou fúziou európskych a indiánskych kultúrnych vplyvov. Založené boli v 17. a 18. storočí jezuitmi, ktorí sa snažili priviesť miestne kmene ku kresťanstvu.


Galéria

Požiare v Bolívii sú Požiare v Bolívii sú

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články