°C

Štvrtok, 24. september 2020. Meniny má Ľuboš, Ľubor, zajtra Vladislav.

Obrovské obavy v Austrálii: Hrozia najhoršie lesné požiare za posledné desaťročia

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: pixabay.com
09.09.2019 14:25

SYDNEY - Hasiči v austrálskych štátoch Queensland a Nový Južný Wales naďalej bojujú s približne 160 lesnými požiarmi. Ich hasenie sťažuje suché a veterné počasie. Ako uviedla agentúra AFP, úrady sa obávajú, že terajšia sezóna lesných požiarov by mohla byť najhoršia za posledné desaťročia.


Plamene už zničili desiatky budov a donútili stovky ľudí, aby sa presunuli do bezpečia. Suché podnebie v Austrálii prispieva k požiarom krovinatých porastov, ktoré často postihujú veľké územia. Vedci však tvrdia, že zmena klímy má za následok, že požiare sú čoraz skoršie, častejšie a rozsiahlejšie. Austrálskou vládou podporovaní vedci medzičasom varovali, že takýto priebeh môže mať aj najbližších šesť mesiacov jari a leta na južnej pologuli, a to i vzhľadom na veľmi teplé a suché počasie začiatkom tohto roka.

Brad Commens zo záchranného a hasičského zboru v Queenslande pre AFP uviedol, že bez výdatného dažďa alebo bez výraznej zmeny počasia bude hasenie požiarov v tomto štáte trvať dlho. Dodal, že takúto situáciu za uplynulých 30 rokov ešte nezažil.

Tzv. sezóna lesných požiarov sa zvyčajne začína v septembri na ďalekom severe Queenslandu a pomaly postupuje smerom na východ, pričom v čase okolo Vianoc zvyčajne zasiahne Nový Južný Wales a v januári a februári štát Viktória a ostrov Tasmánia. AFP však upozornila, že lesné požiare už teraz vyčíňajú v južnom Queenslande a Novom Južnom Walese. Od mája v Novom Južnom Walese zaznamenali 70 požiarov a 99 percent jeho územia bolo vyhlásených za oblasti postihnuté suchom.

Pete Petty, primátor ohňom zasiahnutého mesta Tenterfield, pre AFP uviedol, že "obyvatelia mesta sú v šoku" a zničenie najmenej 25 budov v meste označujú za apokalypsu. Podobne ako vedci, aj Petty má obavy, že "toto je len začiatok". "Sme uprostred najväčšieho sucha v novodobých dejinách," povedal.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články