Johnsonovi to vychádza: Škótsky súd zamietol podnet proti pozastaveniu činnosti parlamentu | Topky.sk

°C

Piatok, 6. december 2019. Meniny má Mikuláš, zajtra Ambróz.

Johnsonovi to vychádza: Škótsky súd zamietol podnet proti pozastaveniu činnosti parlamentu

Boris Johnson
Boris Johnson
Zdroj: TASR/AP Photo/Michel Spingler
30.08.2019 12:35

EDINBURGH - Škótsky súd zamietol v piatok podnet, ktorého cieľom bolo zabrániť britskému premiérovi Borisovi Johnsonovi v pozastavení činnosti parlamentu krátko pred vystúpením Británie z Európskej únie. Informovala o tom tlačová agentúra AFP.


Najvyšší civilný súd Škótska so sídlom v Edinburghu rozhodoval o vydaní predbežného opatrenia, zatiaľ čo riadne pojednávanie v danej veci sa očakáva na budúci týždeň. Podnet namierený proti Johnsonovmu zámeru podala skupina poslancov z rôznych politických strán v záujme širšej parlamentnej rozpravy, od ktorej si sľubujú odvrátenie tzv. brexitu bez dohody, teda neriadeného ukončenia členstva Británie v EÚ.

V súvislosti so zámerom predĺžiť prestávku v činnosti parlamentu pred otvorením jeho novej schôdze, ktorý Johnson v stredu potvrdil, prebiehajú ešte dve ďalšie súdne konania - v Severnom Írsku a priamo v Londýne, upozornila tlačová agentúra AP. V londýnskeho konaní sa chce podľa nej angažovať aj bývalý premiér John Major, ktorý je takisto proti odstaveniu zákonodarného zboru.

Johnson v stredu oznámil, že požiadal kráľovnú Alžbetu II. o predĺžené pozastavenie činnosti parlamentu pred novou schôdzou až do 14. októbra, keď budú zostávať do plánovaného odchodu Británie z EÚ už len dva týždne. Tento postup vyvolal odsúdenie zo strany opozície i časti konzervatívnych zákonodarcov, protesty v uliciach, žaloby i petíciu, pod ktorú sa na stránke britskej vlády podpísal už viac než milión ľudí.

Skupina 75 britských poslancov požiadala škótsky súd o rozhodnutie, že pozastavenie práce parlamentu je protiprávne. Johnson predtým opakovane deklaroval, že Británia odíde z EÚ v plánovanom termíne 31. októbra, či už s dohodou, alebo bez nej.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články