Bývalá prvá dáma Hondurasu má problém: Za spreneveru jej hrozí takmer 90 rokov väzenia | Topky.sk

°C

Štvrtok, 23. január 2020. Meniny má Miloš, zajtra Timotej.

Bývalá prvá dáma Hondurasu má problém: Za spreneveru jej hrozí takmer 90 rokov väzenia

Bývalá prvá dáma Hondurasu Rosa Elena Bonillaová
Bývalá prvá dáma Hondurasu Rosa Elena Bonillaová
Zdroj: SITA/AP Photo/Elmer Martinez
21.08.2019 11:45

TEGUCIGALPA - Súd v Hondurase uznal bývalú prvú dámu Rosu Elenu Bonillaovú za vinnú zo sprenevery, ktorej sa mala dopustiť medzi rokmi 2010-14, keď bol jej manžel Porfirio Lobo prezidentom. Informovala o tom v stredu agentúra AP.


Bonillaovej, ktorá si rozsudok vypočuje 28. augusta, hrozí za spreneveru približne 600.000 dolárov 58-87 rokov väzenia. Jej švagra Mauricia Moru súd zbavil obžaloby. Na prípad pôvodne poukázala protikorupčná misia Organizácie amerických štátov (OAS), ktorá v Hondurase začala pôsobiť po hromadných protestoch verejnosti proti úplatkárstvu v roku 2016.

Vyšetrovatelia z mimovládnej organizácie Národná protikorupčná skupina následne Bonillaovú obvinili, že päť dní pred skončením funkčného obdobia svojho manžela v januári 2014 na svoj súkromný účet vložila sumu 600.000 dolárov, ktorú si neoprávnene privlastnila. Podľa honduraskej prokuratúry peniaze použila na nákup šperkov a splatenie dlhov na kreditných kartách.

"S verdiktom nesúhlasíme a podáme proti nemu odvolanie," povedal Lobo, ktorý tiež čelí obvineniu z korupcie, s tým, že v prípade nutnosti sa bývalý prvý pár Hondurasu obráti na Medziamerickú komisiu pre ľudské práva (IACHR).


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články