°C

Utorok, 7. júl 2020. Meniny má Oliver, zajtra Ivan.

Izraelu a Ukrajine to pôjde lepšie spolu, tvrdí Netanjahu

Benjamin Netanjahu
Benjamin Netanjahu
Zdroj: SITA/Abir Sultan/Pool Photo via AP
19.08.2019 18:00

KYJEV - Izraelský premiér Benjamin Netanjahu vyzval v pondelok na užšie vzťahy s Ukrajinou. Urobil tak počas stretnutia s nedávno zvoleným ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským v Kyjeve.


Podľa analytikov je táto Netanjahuova cesta súčasťou úsilia o upevnenie postavenia jeho strany Likud medzi Izraelčanmi ukrajinského pôvodu pred parlamentnými voľbami, ktoré sa budú konať 17. septembra, uviedla agentúra AFP. "Môžeme sa chopiť budúcnosti oddelene, ale spoločne nám to môže ísť lepšie," povedal Netanjahu Zelenskému počas prvej návštevy izraelského premiéra na Ukrajine za posledných 20 rokov.

Zablahoželal mu k jasnému víťazstvu v aprílových prezidentských voľbách a pozval ho na "skorú" návštevu Izraela. Netanjahu a Zelenskyj mali tiež v pláne uctiť si pamiatku obetí masakru v rokline Babyn Jar neďaleko Kyjeva. Na sklonku septembra 1941 tam príslušníci síl SS v priebehu dvoch dní zastrelili 33.000 židovských mužov, žien a detí.

Viac ako milión ľudí z Ukrajiny a iných postsovietskych krajín sa presťahovalo do Izraela a tvorí pätinu jeho obyvateľstva. Ukrajina mala pred holokaustom početnú židovskú populáciu v mestách ako napríklad Odesa. Zelenskyj má židovský pôvod, ale hovorí, že náboženstvo neovplyvňuje jeho politické presvedčenie. Židovský pôvod má aj ukrajinský premiér Volodymyr Hrojsman, pripomína AFP.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články