Trump vyťahuje ďalšie eso z rukáva, reakcia na seba nenechala dlho čakať: Nie sme na predaj | Topky.sk

°C

Streda, 13. november 2019. Meniny má Stanislav, zajtra Irma.

Trump vyťahuje ďalšie eso z rukáva, reakcia na seba nenechala dlho čakať: Nie sme na predaj

Donald Trump
Donald Trump
Zdroj: SITA/AP/Patrick Semansky
16.08.2019 17:15

WASHINGTON - Americký prezident Donald Trump pri viacerých príležitostiach vyslovil myšlienku, že USA by od dánskej vlády mohli kúpiť Grónsko. Kancelária právneho poradcu Bieleho domu túto možnosť skúma. Pre televíziu CNN to potvrdili dva zdroje po tom, ako o Trumpovom zámere kúpiť Grónsko informoval denník Wall Street Journal.


Dva zdroje denníku povedali, že poradcovia Trumpa sú v tejto otázke rozdelení. Časť z nich to považuje za dobrú ekonomickú stratégiu, ale časť to odmieta ako vrtoch. V Grónsku, ktoré je autonómnym územím Dánska, sa nachádza letecká základňa Thule, ktorá je najsevernejšou americkou vojenskou základňou.

Podľa denníka Wall Street Journal jeden zo zdrojov uviedol, že na jar Trump na večeri spolupracovníkom povedal, že dostal radu, aby skúmal možnosť kúpenia Grónska, pretože Dánsko má finančné ťažkosti vyplývajúce z podpory tohto územia. Trumpov pokus by nebol prvou americkou snahou o kúpu Grónska. USA údajne chceli toto územie kúpiť v roku 1946 a záujem Washingtonu o kúpu ostrova v roku 1967 prejavil aj americký minister zahraničia William Seward.

Nie sme na predaj

"Ďakujeme Trumpovi za ponuku na odkúpenie Grónska, ale neprijímame ju," napísala na Twitter v reakcii na správy amerických médií poslankyňa grónskeho parlamentu Aaja Chemnitz. Trumpov údajný plán zaujímať sa o odkúpenie Grónska pobavil aj politikov v Dánsku, pod ktoré tento najväčší ostrov sveta spadá.

Donald Trump
Zdroj: SITA/AP Foto / Alex Brandon

"To musí byť prvoaprílový žart - ale prišiel úplne mimo sezóny," napísal na Twitter bývalý dánsky premiér Lars Lokke Rasmussen. "Zo všetkých vecí, ktoré sa nikdy nestanú, je táto tá najmenej pravdepodobná. Zabudnite na to," odkázal Trumpovi poslanec dánskeho parlamentu Rasmus Jarlov.


Galéria

Donald Trump Donald Trump

Nástroje k článkuZDROJ: SITATwitter/The Wall Street Journal

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články