Utorok, 5. júl 2022. Meniny má Cyril, Metod, zajtra Patrik, Patrícia.

Do Thajska sa dostal olej z marihuany: Bude slúžiť na lekárske účely

Ilustračné fotoGaléria fotiek (1)
Ilustračné foto
Zdroj: Getty Images

BANGKOK - Thajské ministerstvo zdravotníctva v stredu prijalo prvú zásielku legalizovanej marihuany na lekárske účely, ktorá má byť rozdelená do štátnych nemocníc, informovala agentúra AP.


Minister zdravotníctva Anutchin Čanvirakun slávnostne prevzal viac ako 4500 fľaštičiek oleja z konopy s objemom päť mililitrov. Anutchin viedol kampaň za legalizáciu marihuany s cieľom pomôcť farmárom, napísal na svojej webovej stránke časopis Time. Ministrom zdravotníctva sa stal v júli tohto roka, keď premiér Prajut Čan-o-ča vymenoval novú vládu. Čanvirakun v nej zároveň zastáva funkciu vicepremiéra.

Fľaštičky majú byť rozposlané do 12 nemocníc a použité pri liečbe určených pacientov. Medzi nich patria ľudia zúčastňujúci sa na výskumnom programe a pacienti podstupujúci liečbu chemoterapiou. Ministerstvo očakáva, že do konca tohto mesiaca dostane ďalších 2000 fľaštičiek. Anutchin oznámil, že chce, aby Thajčania mali v priebehu piatich až šiestich mesiacov prístup k jednému miliónu fľaštičiek oleja z konopy.

 Anutchin je podľa svojich slov presvedčený, že marihuana by mala byť klasifikovaná ako liečivo, pretože dokáže zmierniť záchvaty, príznaky Parkinsonovej choroby a vedľajšie účinky chemoterapie. Thajský zákonodarný zbor v decembri 2018 schválil zmenu v legislatíve, ktorou oficiálne povolil používať konopu na lekárske účely.

Zmena sa takisto vzťahuje aj na kratom (Mitragyna speciosa), rastlinu z oblasti juhovýchodnej Ázie, ktorá má povzbudzujúce účinky. Spotrebitelia budú môcť mať pri sebe dávku konopy potrebnú na lekárske účely, ak majú lekársky predpis alebo oficiálne potvrdenie, napísala vlani v decembri na svojej webovej stránke stanica BBC. Oprávnenia na výrobu a predaj marihuany mali byť podľa BBC prísne kontrolované a jej rekreačné používanie zostáva nelegálnym.
 

Viac o téme:


 
 

Súvisiace články

Najčítanejšie články