Štáty občanom fajčenie skomplikovali, nepomáhajú im s ním však prestať, tvrdí WHO | Topky.sk

°C

Utorok, 10. december 2019. Meniny má Radúz, zajtra Hilda.

Štáty občanom fajčenie skomplikovali, nepomáhajú im s ním však prestať, tvrdí WHO

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: pixabay.com
27.07.2019 07:05

ŽENEVA - Množstvo štátov svojim občanom skomplikovalo a predražilo fajčenie, avšak nezaviedli dostatok opatrení na to, aby im pomohli s fajčením prestať. Vo svojej správe to v piatok uviedla Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). Informovala o tom agentúra DPA.


Takmer päť miliárd ľudí, alebo 65 percent svetovej populácie, žije v krajinách, ktoré zaviedli aspoň jedno z odporúčaní WHO v boji proti fajčeniu, čo je štyrikrát viac než v roku 2007. Avšak len 2,4 miliardy ľudí žijú v krajinách, ktoré aktívne pomáhajú svojim obyvateľom s fajčením prestať. WHO v tejto súvislosti štátom odporúča, aby doktori počas zdravotných prehliadok fajčiarom pomáhali a radili.  

Krajiny by mali podľa WHO tiež zavádzať linky pomoci, ktoré môžu fajčiarom poskytnúť osobnejšiu pomoc a podporu. Mnohé opatrenia pritom podľa organizácie môžu dobre fungovať tandemovo. Ako príklad uviedla WHO Brazíliu, ktorá zaviedla grafické varovania na škatuľkách od cigariet a následne zaznamenala podstatný nárast volaní na núdzovú linku.

Organizácia odhaduje, že každý rok zomrie na následky fajčenia osem miliónov ľudí, pričom fajčenie taktiež ročne spôsobuje škody v hodnote 1,4 miliardy dolárov (1,25 miliardy eur) na zdravotných nákladoch a zameškaných pracovných hodinách.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články