°C

Utorok, 14. júl 2020. Meniny má Kamil, zajtra Henrich.

Napätie medzi Prahou a Pekingom stúpa: Primátor Hřib údajne podkopáva česko-čínske vzťahy

Geng Shuang (Keng Šuang)
Geng Shuang (Keng Šuang)
Zdroj: SITA (AP Photo/Andy Wong)
18.07.2019 11:00

PRAHA - Čínskemu ministerstvu zahraničných vecí sa nepáči konanie pražskej radnice a jej primátora Zdeňka Hřiba (strana Piráti). Hovorca ministerstva Keng Šuang uviedol, že Praha koná veľmi nevhodne v témach, ktoré sa týkajú čínskej suverenity a kľúčových záujmov vrátane otázok okolo Taiwanu a Tibetu.


Hřib na Twitteri zareagoval, že on vzťahy nenarušuje a Čína by sa mala viac sústrediť na sľúbené investície, ktoré doteraz nesplnila. Vo štvrtok o tom informoval český spravodajský server Novinky.cz. Hovorca Keng dostal na tlačovej konferencii otázku, či môže potvrdiť, že Čína podnikla opatrenia voči protičínskym krokom pražského magistrátu a primátora. Odpovedal, že tieto aktivity vážne poškodili cítenie čínskeho ľudu a podkopali vzťahy medzi oboma krajinami, predovšetkým dobrú atmosféru vzájomných výmen a spolupráce.

"To je základný dôvod, prečo (s magistrátom) spojené strany a jednotlivci z Prahy nie sú čínskym ľudom vítaní," povedal Keng. Naliehal na pražské úrady a tamojších politikov, aby zmenili svoje názory a prestali poškodzovať čínsko-české vzťahy. "Inak môžu prípadne poškodiť svoje vlastné záujmy," varoval podľa Noviniek.cz čínsky hovorca. Praha pod vedením novej koalície začala v marci znova vyvesovať na budovu magistrátu tibetskú vlajku. Pozvanie na stretnutie tiež dostal predseda tibetskej exilovej vlády Lozang Sanggjä (v anglickom prepise Lobsang Sangay).

Vedenie mesta začalo takisto rokovať s Pekingom o zmene tzv. sesterskej zmluvy, ktorú s čínskym mestom uzatvorilo predchádzajúce vedenie Prahy. To súčasné chce zo zmluvy odstrániť bod, ktorým Praha uznáva jednotnú Čínu a Taiwan pokladá za nedeliteľnú súčasť čínskeho územia. Zmluva bola schválená vo februári 2016, krátko pred marcovou návštevou čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga v Prahe. Hřib nedávno oznámil, že čínsky veľvyslanec sa snažil na novoročnom stretnutí pražského primátora s diplomatickým zborom o odchod taiwanského diplomata, čo Hřib odmietol.

Nevôľu Číňanov už pred časom pocítili aj umelecké telesá späté svojím názvom s českým hlavným mestom. Napríklad Pražskej komornej filharmónii zrušila čínska strana povolenie na vystúpenia v rámci turné, ktoré sa malo uskutočniť na jeseň. Primátor zareagoval na slová hovorcu čínskeho ministerstva vo štvrtok dopoludnia a odmietol, že by narušoval česko-čínske vzťahy. Praha podľa neho chce apolitické partnerstvá založené na kultúrnej výmene, ktoré budú obojstranne výhodné. Hřib dodal, že Čína by sa mala viac zameriavať na dodržiavanie sľubov o investíciách, ktoré neboli z jej strany splnené. 

"Zrušenie turné Pražskej filharmónie, ktorá už mala podpísanú zmluvu, ukazuje predovšetkým na to, že Čína nie je spoľahlivý obchodný partner," uviedol primátor v esemeske aj portálu Novinky.cz. Záležitosť komentoval i predseda strany TOP 09, ktorá je súčasťou pražskej koalície. "Vyzývam teda súdruhov z Číny, aby konečne začali dodržiavať ľudské práva a priblížili sa štandardom západných demokracií. Potom budú vzťahy medzi Čínou a Prahou bezproblémové," napísal na Twitteri Jiří Pospíšil, ktorého citoval portál Českého rozhlasu, irozhlas.cz.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články