Maďarsko sa zbližuje s Čínou: Naše vzťahy neboli nikdy také dobré, ako sú teraz | Topky.sk

Streda, 16. október 2019. Meniny má Vladimíra, zajtra Hedviga.

Maďarsko sa zbližuje s Čínou: Naše vzťahy neboli nikdy také dobré, ako sú teraz

Péter Szijjártó s Wang Imom
Péter Szijjártó s Wang Imom
Zdroj: SITA/Lajos Soos/MTI via AP
12.07.2019 14:59

BUDAPEŠŤ - Maďarsko je stredne veľká krajina s mimoriadne otvorenou ekonomikou, a z hľadiska výkonu jej ekonomiky je dobrou správou, že vzťahy s Čínou, ktorá zohráva dôležitú úlohu vo svetových zmenách, neboli ešte nikdy také dobré, ako sú teraz. Povedal to v piatok v Budapešti maďarský minister zahraničných vecí a vonkajších ekonomických vzťahov Péter Szijjártó po schôdzke so šéfom čínskej diplomacie Wang Im.


Podľa agentúry MTI Wang zdôraznil, že v časoch neistoty a medzinárodnej nestability Maďarsko stálo vždy na strane Číny. "Maďarsko je spoľahlivým partnerom, preto ho Čína bude aj naďalej podporovať," dodal čínsky minister.

Maďarsko i Čína pracujú podľa Wanga na úspechu projektu známeho ako Nová hodvábna cesta, na čo najskoršom začatí projektu modernizácie železničnej trate Budapešť-Belehrad, pričom Čína očakáva ďalšie maďarské poľnohospodárske produkty na svojom trhu.

Szijjártó pripomenul, že Maďarsko bolo prvou krajinou Európskej únie (EÚ), ktorá podpísala dvojstrannú dohodu týkajúcu sa projektu Nová hodvábna cesta a dodal, že otvorenie sa Maďarska východu slúži záujmom maďarskej ekonomiky. Čo najužšia a najúčinnejšia spolupráca s Čínou je podľa jeho vyjadrenia aj záujmom Európy.
 


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články