°C

Sobota, 29. február 2020. Meniny má Radomír, zajtra Albín.

Bezprecedentný prípad: Poliaci sa nemaznali s najvulgárnejším šíriteľom nenávisti na internete

Jaroslaw F.
Jaroslaw F.
Zdroj: TVN 24
18.07.2019 09:30

VROCLAV - Súd vo Vroclave v stredu dvoma rokmi obmedzenia slobody potrestal 42-ročného inžiniera za nenávistné komentáre na internete. Mimoriadne nevyberanými výrazmi urážal najmä Ukrajincov alebo diplomatov cudzích krajín pôsobiacich v Poľsku. Na svojich internetových stránkach o tom informuje vroclavské vydanie denníka Gazeta Wyborcza. Podľa prokuratúry ide o bezprecedentný prípad.


Britský súd poslal do väzenia skupinu novodobých otrokárov z Poľska: Podviedli stovky ľudí

Obmedzenie slobody spočíva v tom, že odsúdený bude dva roky 20 hodín týždenne vykonávať verejnoprospešné práce. O taký trest žiadal sám Jaroslaw F. a sudca ho v stredu len potvrdil.

Vyšetrovatelia zistili, že tento muž od vlaňajšieho marca do tohtoročného februára v komentároch pod článkami najmä na pravicových internetových portáloch urážal napríklad izraelskú veľvyslankyňu v Poľsku Annu Azariovú, ktorú označil za "šľa*ku na poste veľvyslanca". O nemeckej konzulke v Opole napísal, že "tá nemecká kra*a by mala byť ihneď vykopnutá z Poľska".

Najviac však tento muž, ktorého Gazeta Wyborcza označila za "najvulgárnejšieho šíriteľa nenávisti v Poľsku", urážal Ukrajincov. Písal o nich ako o "lúze" a na jednom fóre vyhlásil, že "dobrý Ukrajinec je mŕtvy Ukrajinec".

Bezprecedentný prípad: Poliaci sa
Zdroj: pixabay.com

Prokuratúra ho obžalovala z toho, že v ôsmich desiatkach komentárov porušil poľské zákony. Verejne urážal hlavu cudzieho štátu a diplomatov, skupinu ľudí kvôli jej národnostnému, etnickému alebo rasovému pôvodu, schvaľoval takisto rôzne trestné činy a podnecoval k ich páchaniu.

"Činy, ktorých sa Jaroslaw F. dopustil, sú v celopoľskom meradle bez precedensu. Ako s ohľadom na počet komentárov, tak s ohľadom na vulgárnosť použitých výrazov," povedala počas stredajšieho pojednávania súdu prokurátorka Justyna Trzcińská. "Neuvedomoval som si, že písanie komentárov v takej forme je trestným činom," vysvetľoval Jaroslaw F. "Bol som presvedčený, že konám v rámci slobody slova," dodal.


Galéria

Jaroslaw F.

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/sz ZDROJ: ČTK

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články