Nešťastie v ruských vodách, začala horieť ponorka: Zahynulo 14 príslušníkov námorníctva | Topky.sk

°C

Utorok, 19. november 2019. Meniny má Alžbeta, zajtra Félix.

Nešťastie v ruských vodách, začala horieť ponorka: Zahynulo 14 príslušníkov námorníctva

Ilustračné foto.
Ilustračné foto.
Zdroj: Getty Images
02.07.2019 17:20

MOSKVA - Štrnásť príslušníkov ruských námorných síl zahynulo v pondelok pri požiari vedecko-výskumnej hlbokomorskej ponorky. Informovalo tom v utorok ruské ministerstvo obrany.


K nešťastiu došlo v ruských teritoriálnych vodách a požiar sa podarilo uhasiť vďaka "nezištnej činnosti posádky", uviedlo ministerstvo, ktoré citovala agentúra RIA Novosti.

Rezort obrany uviedol, že ponorka je určená na výskum dna oceánu "v záujme ruského námorníctva" a že požiar vypukol počas batymetrických meraní. Námorníci zahynuli "v dôsledku otravy splodinami horenia". V súčasnosti je ponorka na námornej základni v Severomorsku. Príčiny nešťastia sú predmetom vyšetrovania.

Je to "veľká strata", reagoval Putin na tragický požiar 

Ruský prezident Vladimir Putin nariadil v utorok ministrovi obrany Sergejovi Šojguovi, aby odletel do Severomorska a zabezpečil dôkladné vyšetrenie príčin požiaru na palube ponorky ruského námorníctva. Informovala o tom agentúra TASS. Putin zároveň vyjadril hlbokú sústrasť v súvislosti so smrťou 14 príslušníkov ruských námorných síl v ponorke a nariadil poskytnúť rodinám obetí všetku potrebnú pomoc.

Šéf Kremľa poznamenal, že sedem z obetí boli "kapitáni prvej hodnosti, dvaja Hrdinovia Ruska". Zdôraznil, že je to "veľká strata pre flotilu a všeobecne pre armádu". Minister Šojgu uviedol, že "počas plánovaných prác na štúdiu morského dna v ruských teritoriálnych vodách Barentsovho mora vypukol požiar vo výskumnej hlbokomorskej ponorke Severnej flotily. V dôsledku otravy splodinami horenia zomrelo 14 námorníkov".

Minister poznamenal, že vďaka rozhodným činom posádky sa požiar podarilo uhasiť. Podľa neho je v súčasnosti ponorka umiestnená na námornej základni v Severomorsku. "Prijímajú sa opatrenia na jej preskúmanie a stanovenie príčin incidentu," uviedol Šojgu. Dodal, že vyšetrovaním príčin tragédie bola poverená komisia pod vedením hlavného veliteľa námorníctva.

Ruské ministerstvo obrany predtým uviedlo, že ponorka je určená na výskum dna oceánu "v záujme ruského námorníctva" a že požiar vypukol počas batymetrických meraní. Ruská agentúra RBC s odvolaním sa na svoje zdroje medzitým informovala, že požiar vypukol na palube ponorky AS-12 s prezývkou Lošarik. Toto plavidlo s hĺbkou ponoru do 6000 metrov je poháňané jadrovým reaktorom a je určené pre 25 členov posádky. Na palube ponorky tohto typu nie sú zbrane.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články