°C

Streda, 26. február 2020. Meniny má Viktor, zajtra Alexander.

Európa hľadá nových lídrov: Summit píše tretiu kapitolu, Pellegrini vyslovil úprimné želanie

Peter Pellegrini
Peter Pellegrini
Zdroj: TASR/AP/Geoffroy van der Hasselt
02.07.2019 13:15

BRUSEL - Mimoriadny bruselský summit dnes pokračuje od 11:00. Lídri členských krajín EÚ hľadajú od nedele večera na mimoriadnom summite v hlavnom meste Belgicka zhodu na menách, ktoré sa stanú šéfmi kľúčových postov v orgánoch Únie.


Ako v pondelok uviedol novinárom premiér Peter Pellegrini, tretí deň by mohol byť úspešný. "Verím, že dnes všetci pochopili, že treba prísť s novou kombináciou mien," povedal v pondelok. Premiérovou snahou je získať zaujímavé portfólio pre Maroša Šefčoviča.


Čítajte aj: Keď to nejde, tak to nejde: Maratón rokovaní dopadol neúspešne, reagoval aj Pellegrini


Premiéri a prezidenti začali rokovať v nedeľu večer s trojhodinovým oneskorením a pokračovali celú noc. Skončili až v pondelok na poludnie. Podľa Pellegriniho boli hlavným kameňom úrazu nominácie spitzenkandidátov. "Otázka bola, do akej miery nomináciou spitzenkandidátov odovzdávajú premiéri rozhodovanie do rúk parlamentu. Proti pôvodnému modelu, že by spitzenkandidáti Frans Timmermans a Manfred Weber mali obsadiť Komisiu a Európsky parlament, sa postavila veľká skupina EPP (Európska ľudová strana) i krajín V4," dodal predseda vlády.

Európa hľadá nových lídrov:
Zdroj: SITA/AP/Virginia Mayo

Pri výbere šéfov inštitúcií musia dbať na výsledky volieb do Európskeho parlamentu, rodovú rovnosť aj regionálny balans. Lídri členských krajín EÚ hľadajú šéfov Európskej komisie, Európskej rady, Európskej centrálnej banky a vysokého predstaviteľa pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku. K výmene prichádza po májových voľbách do Európskeho parlamentu. Predsedu EP budú novozvolení poslanci voliť v stredu počas prvej plenárnej schôdze v Štrasburgu.

Úvodné zasadnutie poznamenali protesty

Odchádzajúci predseda Európskeho parlamentu Antonio Tajani otvoril v utorok v Štrasburgu prvé zasadnutie zákonodarného zboru Európskej únie, ktorý vzišiel z májových volieb v celej EÚ. "Vitajte v Európskom parlamente, dome demokracie, jedinej európskej inštitúcii zvolenej občanmi," povedal Tajani.

Po jeho úvodných slovách nasledovala hymna Európskej únie - Óda na radosť skladateľa Ludwiga van Beethovena - v podaní jazzovej skupiny. Voľba Tajaniho nástupcu bola odložená na stredu, aby lídri EÚ dostali v Bruseli ešte čas na dohodnutie mien do najvyšších funkcií Únie. Dovtedy nemôže plénum robiť žiadne rozhodnutia, napísala tlačová agentúra DPA.

Antonio Tajani
Antonio Tajani
Zdroj: TASR/AP Photo/Jean-Francois Badias

Oficiálne úvodné zasadnutie EP však narušili zákonodarcovia z pravicových strán, zástancovia brexitu a podporovatelia nezávislosti Katalánska od Španielska. Niektorí sa odmietli postaviť, keď jazzová kapela začala hrať hymnu EÚ. Ďalší, prevažne z britskej Strany brexitu, sa v tej chvíli obrátili chrbtom.

Takisto sa odohral protest proti rozhodnutiu zamietajúcemu katalánskemu separatistickému politikovi Carlesovi Puigdemontovi zasadnúť do kresla v EP a tiež demonštratívna akcia na obhajobu nemeckej kapitánky charitatívnej lode, ktorú zadržiavajú v Taliansku. V prípade týkajúcom sa práv migrantov nastala patová situácia.

Vlajka EÚ sa vznáša
Zdroj: SITA/AP Photo/Virginia Mayo

Čoskoro po oficiálnom otvorení pokračovala bežná činnosť. Spomínané kroky sú typické pre prvý deň zasadnutia nového europarlamentu, ktorý bude pôsobiť päť rokov. EP je po májových voľbách rozdrobenejší než doposiaľ, pripomenula tlačová agentúra AP.


Galéria

Peter Pellegrini Antonio Tajani Vlajka EÚ sa vznáša

Nástroje k článku


ZDROJ: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články