°C

Štvrtok, 9. júl 2020. Meniny má Lujza, zajtra Amália.

Parlamentné zhromaždenie Rady Európy s vážnym rozhodnutím: Rusku obnovilo hlasovacie práva

Vladimir Putin
Vladimir Putin
Zdroj: SITA/AP Photo/Alexander Zemlianichenko
25.06.2019 06:20

ŠTRASBURG - Parlamentné zhromaždenie Rady Európy (PZ RE) schválilo návrh na obnovenie hlasovacieho práva Ruska po tom, ako mu bolo pred piatimi rokmi dôsledkom ruskej anexie Krymského polostrova odňaté.


Zhromaždenie odobrilo predmetný návrh v noci na utorok pomerom hlasov 118:62 a pri desiatich zdržaniach, informovala tlačová agentúra DPA. Napriek silným námietkam Ukrajiny bude môcť Rusko opäť disponovať delegáciou a zúčastniť sa na voľbe nového generálneho tajomníka tohto paneurópskeho telesa.

Zástupcovia Moskvy boli zbavení hlasovacieho práva po anexii ukrajinského Krymu ruskými silami v roku 2014. Rusko odpovedalo bojkotom tohto zhromaždenia a od roku 2017 odmietalo vyplácať svoj podiel v každoročnom rozpočte tejto ľudskoprávnej organizácie vo výške 33 miliónov eur. Rusko pohrozilo celkovým odchodom z Rady Európy, ak by mu bolo odopreté právo hlasovať v stredajšej voľbe nového generálneho tajomníka.

Ruskí poslanci a senátori boli v rokoch 2014-15 v dôsledku "znovupripojenia Krymu k Rusku" zbavení práva voliť, zúčastňovať sa na pozorovateľských misiách Rady Európy a byť súčasťou riadiacich orgánov PZ RE. Ruská delegácia trvala na zrušení týchto nariadení ako na podmienke svojho návratu do PZ RE.

Ukrajina pozastavila svoju účasť na zasadnutí PZ RE

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyjadril sklamanie nad rozhodnutím Parlamentného zhromaždenia Rady Európy (PZ RE), ktoré v noci na utorok schválilo návrh na obnovenie hlasovacích práv Rusku v tomto orgáne. Ukrajinská delegácia v reakcii na toto rozhodnutie pozastavila svoju účasť na prebiehajúcom zasadnutí PZ RE, napísala agentúra UNIAN.

"Som sklamaný z rozhodnutia PZ RE o potvrdení práv ruskej delegácie," napísal v utorok na Facebooku Zelenskyj, ktorého citovala agentúra AFP. Zelenskyj podľa vlastných slov minulý týždeň hovoril o tejto otázke s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom i s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou. Snažil sa ich presvedčiť, že Rusku za súčasných okolností hlasovacie práva vrátiť nemožno. "Škoda, že nás naši európski partneri nevypočuli," napísal ukrajinský prezident. 

Podľa tlačovej agentúry UNIAN sa ukrajinská delegácia v reakcii na tento krok rozhodla, že pozastaví svoju účasť na prebiehajúcom zasadnutí PZ RE v Štrasburgu. Zároveň predložila proti rozhodnutiu poslancov oficiálny protest. Ukrajinská delegácia sa rozhodla "pozastaviť svoju účasť na práci PZ RE s výnimkou záležitostí týkajúcich sa hlasovacích práv Ruska," napísal na Facebooku šéf delegácie Kyjeva Volodymyr Arijev. 

Delegácia podľa neho okrem toho požiadala ukrajinský parlament a prezidenta, aby zvážili ďalšie pôsobenie Ukrajiny v PZ RE.  


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články