Ďalší kandidát na prezidenta v USA: Bývalý americký kongresman so slovenskými koreňmi | Topky.sk

Utorok, 17. september 2019. Meniny má Olympia, zajtra Eugénia.

Ďalší kandidát na prezidenta v USA: Bývalý americký kongresman so slovenskými koreňmi

Joe Sestak
Joe Sestak
Zdroj: SITA/AP Photo/Matt Slocum, File
24.06.2019 06:50

WASHINGTON - Bývalý americký kongresman a viceadmirál Joe Sestak, ktorý je vnukom slovenského emigranta, sa chce zaradiť medzi uchádzačov o nomináciu Demokratickej strany do prezidentských volieb v roku 2020. Svoj zámer ohlásil v nedeľu prostredníctvom videozáznamu, o ktorom informovala agentúra AFP.


"Som Joe Sestak a nosil som náš národný odev vyše 31 rokov v mieri i vo vojne — od éry Vietnamu a studenej vojny až po Afganistan a Irak či vzostup Číny," hovorí na zázname nádejný prezidentský kandidát. Niekdajší kongresman za štát Pensylvánia, ktorý má za sebou 31-ročnú kariéru vo vojenskom námorníctve, vystupoval ako podporovateľ práva na interrupciu, regulácie držby zbraní i jadrovej dohody s Iránom z roku 2015.

Podľa AFP má povesť "straníckeho outsidera", ale zároveň aj "neúnavného bojovníka". Jeho pozícia je sťažená neskorým zaradením medzi uchádzačov o nomináciu, ktorých je v Demokratickej strane už vyše 20. Sestak zastupoval Pensylvániu v Snemovni reprezentantov dve funkčné obdobia v rokoch (2007-2011).Dvakrát sa neúspešne uchádzal o kreslo v Senáte.

Počas kampane v roku 2016 pritom prešiel sám pešo 460 kilometrov naprieč celým štátom. Sestak je držiteľom doktorátu z ekonómie, ktorý mu udelila Harvardova univerzita. Vyrastal na robotníckom predmestí Filadelfie. Jeho starý otec pochádzajúci z okolia Trnavy pracoval po emigrácii do Spojených štátov v hutníckom priemysle.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články