Trump predĺžil o rok platnosť existujúcich sankcií voči KĽDR: Ich zbrane sú veľkou hrozbou | Topky.sk

°C

Utorok, 21. január 2020. Meniny má Vincent, zajtra Zora.

Trump predĺžil o rok platnosť existujúcich sankcií voči KĽDR: Ich zbrane sú veľkou hrozbou

Donald Trump
Donald Trump
Zdroj: SITA/AP Photo/Jacquelyn Martin
22.06.2019 06:38

WASHINGTON - Americký prezident Donald Trump predĺžil v piatok platnosť existujúcich sankcií voči Severnej Kórei o jeden rok a ako dôvod uviedol "nezvyčajnú a mimoriadnu" hrozbu, ktorú predstavujú jej jadrové zbrane. Informovala o tom agentúra Jonhap.


Vo výnose zaslanom Kongresu Trump uviedol, že obnovuje "národný mimoriadny stav" v súvislosti s jadrovou hrozbou Severnej Kórey, po prvý raz vyhlásený v roku 2008. Mimoriadny stav by sa podľa zákona automaticky skončil, ak by ho prezident každoročne neobnovil v období 90 dní pred vypršaním jeho platnosti.

"Existencia a riziko šírenia štiepneho materiálu použiteľného v zbraniach na Kórejskom polostrove a činy a politika severokórejskej vlády stále predstavujú nezvyčajné a mimoriadne ohrozenie národnej bezpečnosti, zahraničnej politiky a hospodárstva Spojených štátov," napísal Trump.

Platnosť nariadenia, ktoré požaduje sankcie voči Severnej Kórei v súvislosti s jej jadrovým programom a programom balistických rakiet, bola opakovane predĺžená Trumpom a predchádzajúcimi vládami. 

Druhý summit medzi Trumpom a severokórejským vodcom Kim Čong-unom sa vo februári skončil bez dosiahnutia dohody po tom, ako USA trvali na úplnej denuklearizácii a KĽDR žiadala, aby boli niektoré americké sankcie zrušené vopred, pripomína Jonhap.
 


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články