Čína varuje aktérov na Blízkom východe: Nemali by otvárať Pandorinu skrinku | Topky.sk

Streda, 16. október 2019. Meniny má Vladimíra, zajtra Hedviga.

Čína varuje aktérov na Blízkom východe: Nemali by otvárať Pandorinu skrinku

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: SITA/AP
18.06.2019 10:34

PEKING - Čína varovala v utorok pred otváraním "Pandorinej skrinky" na Blízkom východe po tom, ako Spojené štáty ohlásili vyslanie dodatočných 1000 vojakov do tohto regiónu v čase stupňujúceho sa napätia vo vzťahoch s Iránom. Čínsky minister zahraničných vecí Wang I zároveň vyzval Teherán, aby sa nevzdával medzinárodnej jadrovej dohody, dosiahnutej v roku 2015 aj za účasti Pekingu, informovala tlačová agentúra AFP.


Iránska organizácia pre atómovú energiu v pondelok oznámila, že zásoby uránu v Iráne prekročia už o desať dní limit stanovený spomínanou dohodou, zatiaľ čo prezident Hasan Rúhání varoval, že ostatní signatári majú obmedzený čas na jej záchranu. Spojené štáty zase zvýšili nátlak na Teherán oznámením, že posilnia svoju vojenskú prítomnosť na Blízkom východe, ako aj zverejnením nových fotografií, označených za dôkaz toho, že Teherán stojí za minulotýždňovými útokmi na dva tankery v Ománskom zálive.

"Vyzývame všetky strany, aby zostali rozumné a zdržanlivé, nepodnikali žiadne kroky, ktoré by vyvolali stupňovanie napätia v danom regióne, a neotvárali Pandorinu skrinku," povedal Wang pred novinármi v Pekingu na spoločnej tlačovej konferencii s prítomným sýrskym rezortným partnerom Walídom Mualimom. "Obzvlášť Spojené štáty by mali zmeniť svoju praktiku extrémneho nátlaku," dodal čínsky minister.

Wang vyzval Irán, aby "prijímal uvážlivé rozhodnutia" a nevzdával sa "tak ľahko" jadrovej dohody. Prezident Rúhání však ešte začiatkom mája oznámil, že Irán prestane dodržiavať dohodnuté obmedzenia zásob obohateného uránu a ťažkej vody, čo malo byť odozvou na jednostranné odstúpenie Spojených štátov od dohody.

Irán pohrozil, že do 8. júla ešte viac obmedzí svoje jadrové záväzky, ak mu ostatné strany dohody - Británia, Čína, Francúzsko, Nemecko a Rusko - nepomôžu obísť americké sankcie a neumožnia predávať ropu. "Čínske odhodlanie ochrániť túto komplexnú dohodu sa nezmenilo. Sme ochotní spolupracovať so všetkými stranami, aby sme naďalej vyvíjali úsilie o úplné a účinné plnenie tejto dohody," dodal minister. Dokument z roku 2015, oficiálne označovaný ako Spoločný komplexný akčný plán (JCPOA), zaväzuje Teherán k výraznému obmedzeniu jeho jadrových kapacít výmenou za zrušenie medzinárodných ekonomických sankcií.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články