Rúhání má jednoznačné stanovisko: Kľúčom k americko-iránskemu mieru je zrušenie sankcií | Topky.sk

°C

Štvrtok, 12. december 2019. Meniny má Otília, zajtra Lucia.

Rúhání má jednoznačné stanovisko: Kľúčom k americko-iránskemu mieru je zrušenie sankcií

Iránsky prezident Hassan Rúhání
Iránsky prezident Hassan Rúhání
Zdroj: TASR/Sergei Karpukhin/Pool Photo via AP
26.06.2019 07:15

TEHERÁN - Neustále sa vyostrujúci spor medzi Spojenými štátmi a Iránom nebude vyriešený, pokým Washington nezruší protiiránske sankcie. Iránsky prezident Hasan Rúhání to povedal v utorok večer v telefonáte s francúzskym náprotivkom Emmanuelom Macronom, informovala tlačová agentúra DPA.


"Naše sily tiež budú účinne čeliť ďalším agresiám Spojených štátov voči našim hraniciam," varoval Rúhání a pripomenul minulotýždňové zostrelenie amerického bezposádkového lietadla. Dodal, že Irán "nemá žiadny záujem na napätí v regióne a obzvlášť nechce vojnu, a to ani so Spojenými štátmi". Zodpovednosť za súčasnú situáciu pripísal Washingtonu. Rúhání ďalej uviedol, že Irán je stále oddaný jadrovej dohode z roku 2015, ktorej ďalší osud je v súčasnosti neistý, a že je ochotný preukázať pružnosť. "Nebudeme podnikať nič, čo by sme nemohli zvrátiť," ubezpečil.

Hasan Rúhání
Zdroj: TASR/AP Photo/Vahid Salemi

Dohoda z roku 2015, oficiálne označovaná ako Spoločný komplexný akčný plán (JCPOA), zaväzuje Teherán k výraznému obmedzeniu jeho jadrových kapacít výmenou za zrušenie medzinárodných ekonomických sankcií. Iránska vláda ešte začiatkom mája vyhlásila, že sa ďalej necíti viazaná dohodnutými ohraničeniami, pokiaľ ide o zásoby obohateného uránu a ťažkej vody. Americký prezident Donald Trump pritom odstúpil od spomínanej dohody už v máji 2018 a následne obnovil sankcie voči Iránu vrátane embarga na dovoz ropy.

Podľa Rúháního by sa Teherán k dodržiavaniu svojich záväzkov vrátil, ak by dokázali svoje záväzky dodržať aj zvyšní signatári dohody - Británia, Čína, Francúzsko, Nemecko a Rusko. Jednostranným odstúpením podľa neho Spojené štáty "poškodili všetkých vrátane vlastných obyvateľov".


Galéria

Iránsky prezident Hassan Rúhání Hasan Rúhání

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články