°C

Utorok, 18. február 2020. Meniny má Jaromír, zajtra Vlasta.

Africká únia pozastavila členstvo Sudánu: Čaká na vytvorenie prechodnej civilnej vlády

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: SITA/AP Photo/Bullen Chol
06.06.2019 17:10

CHARTÚM - Mierová a bezpečnostná rada Africkej únie (AÚ) pozastavila Sudánu s okamžitou platnosťou účasť na všetkých aktivitách AÚ po krvavých zásahoch voči civilistom v hlavnom meste Chartúm. Oznámila to vo štvrtok na Twitteri, uviedla agentúra AP.


 Pozastavenie členstva Sudánu v AÚ zostane v platnosti až do zriadenia prechodnej civilnej vlády, ktorá je "jediným spôsobom, ako sa môže Sudán dostať zo súčasnej krízy". AÚ zverejnila svoje rozhodnutie po zasadnutí rady v súvislosti s krízou v Sudáne. Podľa agentúry AP si strety medzi armádou a protestujúcimi vyžiadali za posledné tri dni už najmenej 108 mŕtvych. Predseda Komisie AÚ Moussa Faki začiatkom týždňa násilie v Sudáne ostro odsúdil.

Tamojšiu vládnucu vojenskú radu vyzval, aby "chránila civilistov pred ďalšími útokmi". Armáda začala zasahovať proti opozičnému hnutiu v pondelok, keď násilne rozohnala jeho hlavný okupačný protest pred centrálou ozbrojených síl v Chartúme. Vojenská rada, ktorá v apríli prevzala v krajine moc, v utorok oznámila zrušenie dohody s opozíciou o prechode moci na civilnú vládu a ohlásila zámer usporiadať v najbližších deviatich mesiacoch voľby.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články