°C

Štvrtok, 27. február 2020. Meniny má Alexander, zajtra Zlatica.

Kríza v Sudáne je zažehnaná: Armáda a demonštranti sa dohodli, toto bude nasledovať

Oslavy demonštrantov v Chartúme
Oslavy demonštrantov v Chartúme
Zdroj: TASR/AP
15.05.2019 07:20

CHARTÚM - Sudánski vojenskí vládcovia a organizátori protivládnych protestov sa v stredu dohodli na trojročnom období prechodu k plne civilnej vláde. Definitívne znenie dohody bude podpísané do 24 hodín, informovala agentúra AFP.


"Dohodli sme sa na prechodnom období troch rokov," povedal generálporučík Jásir Atta, člen vládnucej prechodnej vojenskej rady, ktorá v Sudáne prevzala moc po odstúpení dlhoročného prezidenta Umara Bašíra. Súčasťou dohody o rozdelení moci je aj vytvorenie budúceho vládneho orgánu - vládnej rady. Atta spresnil, že prvých šesť mesiacov trojročného prechodného obdobia bude určených na rokovania a podpis mierových dohôd s povstalcami vo vojnových zónach krajiny.

AFP spresnila, že generáli spočiatku trvali na dvojročnom prechodnom období, počas ktorého by si ponechali väčšinu moci, zatiaľ čo lídri protestov chceli štyri roky. Atta tiež informoval, že počas prechodného obdobia bude parlament pozostávať z 300 členov, z ktorých 67 percent bude zastupovať koalíciu opozičných skupín nazvanú Sily za vyhlásenie slobody a zmeny. Zvyšných poslancov budú delegovať iné politické subjekty.

Vládnuca vojenská rada obnovila rokovania s protestujúcimi v pondelok  - po vyše týždni -, aby sa pokúsili nájsť spoločný základ pre vytvorenie prechodnej vlády. Už počas stretnutia prišli informácie, že sa koná "v optimistickejšej atmosfére" než predtým.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články