°C

Streda, 28. október 2020. Meniny má Dobromila, zajtra Klára.

Thunbergová chce odísť zo školy: Plánuje pokračovať vo svojej kampani za klímu

Greta Thunbergová
Greta Thunbergová
Zdroj: TASR/Massimo Percossi/ANSA via AP
01.06.2019 11:30

ŠTOKHOLM - Mladá švédska aktivistka za ochranu svetovej klímy Greta Thunbergová plánuje ročnú prestávku v školskej dochádzke, počas ktorej bude pokračovať vo svojej medzinárodnej kampani, povedali informované zdroje tlačovej agentúre DPA.


Šestnásťročná aktivistka už svojimi protestmi za ochranu klímy inšpirovala študentov v mnohých európskych krajinách. Politikov presviedča, že jednotlivé, od seba navzájom izolované riešenia tejto pre ľudstvo tak pálčivej otázky už nestačia.

Thunbergová sa chce v septembri zúčastniť na klimatickom summite OSN v New Yorku a v decembri na konferencii OSN o klíme v juhoamerickom Čile. Vlani bola prítomná na klimatickej konferencii v poľskom meste Katovice.

Po skončení tohto školského roka má v pláne zasvätiť celý svoj voľný čas boju na ochranu klímy, spresnili zdroje pre DPA. Podľa správ, ktoré sa ako prvé objavili vo švédskom denníku Dagens Nyheter, Thunbergová sa o svoj učebný prospech neobáva a na ďalšiu školu chce nastúpiť o rok neskôr, než je obvyklé, píše DPA.  

Mladá aktivistka vystúpila verejne naposledy v piatok - na zhromaždení v centre rakúskej Viedne opäť vyzývala na zmenu prístupu, pokiaľ ide o obmedzovanie škodlivých emisií. Do štrajku školákov za ochranu svetovej klímy, ktorý pod Thunbergovej vedením organizovala viedenská odnož hnutia Piatky za budúcnosť, sa v ten istý deň zapojilo v Rakúsku dovedna približne 10.000 osôb.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články