Taiwan uskutočňuje námorné vojenské cvičenie: Má obavy z rastúcej agresie Číny | Topky.sk

°C

Utorok, 12. november 2019. Meniny má Svätopluk, zajtra Stanislav.

Taiwan uskutočňuje námorné vojenské cvičenie: Má obavy z rastúcej agresie Číny

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: SITA/AP Photo/Chiang Ying-ying
22.05.2019 12:30

TCHAJ-PEJ - Taiwanské námorníctvo v stredu uskutočňuje veľké vojenské cvičenie s ostrou muníciou pre prípad agresie z pevninskej Číny. Píše o tom agentúra AP.


Stredajšie manévre sú súčasťou každoročného cvičenia Chan-kuang, simulujúceho útok Číny, ktorá si tento ostrovný štát nárokuje ako svoje územie. Počas cvičenia strieľali taiwanské vojenské plavidlá z kanónov aj raketových systémov a vypúšťali hlbinné pumy. Stíhacie lietadlá nacvičovali vypaľovanie rakiet a protiponorkové lietadlá vypúšťanie vojenských bójí. Ako upozorňuje agentúra AP, práve ponorky sú považované za najefektívnejšiu konvenčného zbraň, ktorú môže Čína proti taiwanskej armáde nasadiť. Vláda Taiwanu začala v tejto súvislosti na začiatku mája výstavbu lodenice na výrobu vlastných ponoriek.

Hoci má Taiwan k dispozícii len štyri staré ponorky, tlak Číny znemožňuje Tchaj-peju nákup tohto typu plavidiel zo zahraničia. Taiwanská prezidentka Cchaj Jing-wen v tejto súvislosti uviedla, že jedinou možnosťou pre Taiwan, ako získať ponorky, je "vyrábať ich samostatne". Podľa predbežných plánov by v lodenici malo byť do roku 2025 vybudovaných osem dieselových ponoriek.

Čína a Taiwan sa rozdelili počas občianskej vojny v roku 1949. Čína považuje tento ostrov za súčasť svojho územia, nad ktorým v prípade potreby môže prevziať kontrolu prostredníctvom sily. Taiwan sám seba pokladá za zvrchovaný štát, ktorý má vlastný politický systém, menu a súdnictvo. Oficiálne však nikdy nezávislosť od Číny nevyhlásil.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články