°C

Nedeľa, 9. august 2020. Meniny má Ľubomíra, zajtra Vavrinec.

Čína skritizovala EÚ a USA: Pompea obvinila zo zlomyseľného útoku na čínsky politický systém

Geng Shuang (Keng Šuang)
Geng Shuang (Keng Šuang)
Zdroj: SITA (AP Photo/Andy Wong)
04.06.2019 13:50

PEKING - Čínske ministerstvo zahraničných vecí ostro kritizovalo v utorok výzvy Spojených štátov a Európskej únie na transparentnejšie informovanie o počte zabitých ľudí počas krvavého potlačenia prodemokratických protestov na pekinskom Námestí nebeského pokoja (Tchien-an-men) pred 30 rokmi. Informovala o tom agentúra DPA.


Hovorca ministerstva Keng Šuang obvinil USA a EÚ zo zasahovania do čínskych vnútropolitických záležitostí a zaujatosti voči krajine. Šuang reagoval na pondelkovú kritiku amerického ministra zahraničných vecí Mikea Pompea, ktorý označil Čínu za krajinu jednej strany, kde dochádza k porušovaniu ľudských práv.

Hovorca obvinil Pompea zo zorganizovania "zlomyseľného útoku na čínsky politický systém, rozbíjania ľudských práv a náboženstva v krajine" a "pošliapavania základných noriem v medzinárodných vzťahoch". Ide o neobvyklé oficiálne vyjadrenie Číny k prodemokratickým protestom, ktoré Šuang nepriamo nazval "politickým zmätkom, ku ktorému došlo na konci 80. rokov" 20. storočia.

Demonštrácie za dodržiavanie základných ľudských sa konali na Tchien-an-men od 15. apríla do 4. júna 1989. Ich potlačenie armádou si podľa odhadov vyžiadalo 1000 - 10.000 obetí na životoch. Čína oficiálne priznáva len zhruba tri stovky obetí.

Vládnuca čínska komunistická strana podľa agentúry AFP potláča akúkoľvek diskusiu o udalostiach z roku 1989. Spomienkové podujatia sa v utorok v rámci Číny konajú len v Hongkongu a Macau, ktoré si ako bývalé európske kolónie stále udržiavajú určitú mieru autonómie. Zhromaždenia na pamiatku obetí z Tchien-an-men sa majú konať aj na Taiwane, vo Washingtone či Paríži.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články