°C

Pondelok, 17. február 2020. Meniny má Miloslava, zajtra Jaromír.

Praha na nohách: Za odvolanie ministerky Benešovej opäť demonštrovali tisíce ľudí

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: TASR/AP Photo/Petr David Josek
13.05.2019 21:15

PRAHA - Ľudia v Prahe a iných českých mestách v pondelok podvečer opäť demonštrovali za odvolanie Marie Benešovej (za hnutie ANO) z postu ministerky spravodlivosti. Dôvodom protestu sú obavy z množných zmien na najvyššom štátom zastupiteľstve (generálnej prokuratúre), informoval český spravodajský portál Novinky.cz.


Protesty už tretí týždeň organizoval spolok s názvom Milión chvíľok pre demokraciu. Ak premiér Andrej Babiš (ANO) Benešovú neodvolá, organizátori chcú na budúci týždeň usporiadať protest na pražskom Václavskom námestí. Pondelková účasť na zaplnenom Staromestskom námestí bola približne rovnaká ako minulý týždeň, keď sa zhromaždilo okolo 20.000 ľudí.

Demonštrácie sa konali aj v iných mestách Česka. Na brnianskom Dominikánskom námestí bolo podľa odhadov asi 4000 ľudí. V Plzni sa zišlo tisíc ľudí, v Hradci Králové a Liberci stovky demonštrantov.

V Ostrave sa zhromaždilo takisto niekoľko stoviek ľudí. Objavili sa tam heslá ako "Našu krajinu ničí porevolučná mafia", "Nie sme slepí, ani blbí", "Ostrava nespí" a ďalšie. Prítomným sa prihovorilo niekoľko rečníkov, uviedol portál Novinky.cz.

Protestujúci v Prahe držali transparenty s nápismi ako "Nezávislá justícia" alebo "Nás neodvoláš". Objavili sa tiež vlajky Česka a Európskej únie. Premiér Babiš v pondelok vyhlásil, že demonštrácie sú divadlo načasované pred voľbami do Európskeho parlamentu.

Na budúci utorok spolok Milión chvíľok ohlásil protest na Václavskom námestí. "Ak premiér ignoruje Staromák, tak zaplníme Václavák," povedal predseda spolku Mikuláš Minář. V pondelok sa podľa jeho slov demonštrovalo v 130 mestách a obciach v Česku.

O 20.00 h bola za spevu českej hymny demonštrácia v Prahe ukončená. Usporiadatelia rozdali letáky s pozvánkou na ďalšiu akciu. Organizátori pripomínajú, že polícia navrhla obžalovať Babiša v súvislosti s kauzou Čapí hnízdo, v ktorej figurujú okrem premiéra aj členovia jeho rodiny. Následne došlo k zmene na poste ministra spravodlivosti, z ktorého na vlastnú žiadosť odišiel Jan Kněžínek.

Benešová po svojom vymenovaní začala hovoriť o vízii zmien v štruktúre súdov a štátnych zastupiteľstiev (prokuratúr). Práve pod úrad ministra spravodlivosti spadajú prokurátori a sudcovia, ktorí rozhodnú o premiérovej vine či nevine v kauze Čapí hnízdo, kde ide o zneužitie eurofondov.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články