°C

Streda, 12. august 2020. Meniny má Darina, zajtra Ľubomír.

Iskry, dym a dráma na letisku: VIDEO Pilot zachránil životy cestujúcich, pristál bez podvozku

Lietadlo mjanmarskej leteckej spoločnosti muselo núdzovo pristáť
Lietadlo mjanmarskej leteckej spoločnosti muselo núdzovo pristáť
Zdroj: TASR/Aung Thura via AP
12.05.2019 19:50

RANGÚN - Lietadlo mjanmarskej štátnej leteckej spoločnosti v nedeľu núdzovo pristálo na letisku v mjanmarskom meste Mandalaj. Pilot uskutočnil úspešný pristávací manéver a nikomu z desiatok pasažierov sa nič nestalo, informovala agentúra Reuters.


Stroj typu Embraer 190 mal problém s podvozkom a na dráhu napokon zosadol bez vysunutých predných kolies. Let štátnych aerolínií smeroval z mesta Rangún v južnom Mjanmarsku do Mandalaj v strednej časti krajiny. 

Iskry, dym a dráma
Zdroj: TASR/Aung Thura via AP

Krátko pred pristávaním pilot ohlásil, že lietadlu nejde vysunúť predný podvozok. Následne opakovane krúžil ponad letisko, aby letoví dispečeri skontrolovala stav stroja. "Potom kapitán postupoval podľa núdzových pokynov a vypálil zvyškové palivo, aby znížil váhu," uviedla vo vyhlásení letecká spoločnosť.

Pilot zvládol veľmi riskantné pristátie len na zadných kolesách. Až následne, v nízkej rýchlosti, sa nos lietadla prevážil na pristávaciu dráhu a začal sa o ňu drhnúť, pričom na záberoch z tohto manévru vidno, ako všade šľahajú obrovské iskry. Všetkých 85 pasažierov a sedem členov posádky vystúpilo živých a zdravých z lietadla a brazílskeho stroja Embraer 190-LR sa ujali pracovníci letiska."Pilot odviedol skvelú prácu," povedal šéf ministerstva dopravy a telekomunikácií s tým, že incident vyšetrujú.

Reuters napísal, že išlo o druhý incident v dopravnom letectve v Mjanmarsku v tomto týždni. V stredu v Rangúne zišlo z pristávacej dráhy lietadlo bangladéšskych aerolínií Biman. Zranilo sa 17 cestujúcich.

Nehody civilných lietadiel sú v Mjanmarsku pomerne zriedkavé. V posledných rokoch tam však došlo k niekoľkým haváriám vojenských lietadiel s obeťami na životoch. Pri najvážnejšej z nich zahynulo v júni 2017 122 príslušníkov mjanmarskej armády, ich rodinných príslušníkov a členov posádky.


Galéria

Lietadlo mjanmarskej leteckej spoločnosti

Nástroje k článkuZDROJ: TASR, SITA
VIDEO: YouTube/Counter Gaming/WION

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články